ספריית בית התותחן, מלחמה ושלום במזרח התיכון 1988-1992, ארנס, משה


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: מלחמה ושלום במזרח התיכון 1988-1992
מספר הכותר: 287
מוציא לאור: ידיעות אחרונותמשנה (לועזית): 1995
סיווג: ספר עיון 
סוגה-ג'אנר: צבא ובטחון 
מספר עמודים: 331
מפתח (Index): בחרמסת"ב (ISBN): 965-482-010-2
תקציר/הערות: בנובמבר 1988 נערכו הבחירות בישראל. משה ("מישה") ארנס עמד אז בראש מטה הבחירות של הליכוד, שניצח בהפרש קטן. יצחק שמיר ביקש ממנו למלא את תפקיד שר-החוץ בממשלת האחדות הלאומית שבראשותו, והוא נענה לבקשה. פחות משנתיים לאחר מכן נפלה ממשלת האחדות והוקמה ממשלה צרה בראשות הליכוד. ארנס מונה לשר:הביטחון ובתפקיד זה כיהן במהלך מלחמת המפרץ. בספרו, מתאר ארנס את מהלך האירועים באותן ארבע שנים מרתקות 1992 -1988, בהן התנסתה האוכלוסיה בישראל במלחמה מסוג חדש - בהן העורף הפך לחזית; שנים בהן נמשך המאבק הבלחי-מתפשר ב"אינתיפאדה" מחד גיסא ונערכו נסיונות להתקדם,לקראת שלום עם המדינות השכנות ועם הפלסטינאים מאידך גיסא.
בשנים בהן כיהן ארנס בתפקיד שר-החוץ הוא הגה וגיבש את יוזמת השלום הישראלית. במסגרת יוזמה זו הוצע תהליך של היערכות לקראת בחירות בקרב ערביי
השטחים.
מבית, נתקל אונס בהתנגדותם של שרים בכירים בליכוד ובחוסר התלהבות מצד ראש-הממשלה שמיר; ומחוץ, היה עליו להתמודד עם ממשל אמריקני שהיה הפחות ידידותי לישראל מכל ממשל בעבר.
במהלך מלחמת המפרץ תמך ארנס בפעולה צבאית ישראלית נגד עיראק. בספרו, נחשפים לראשונה פרטים בלתי-ידועים על התוכנית המבצעית, בה אמורות היו לפעול
- במשותף - יחידות מובחרות של צה"ל וחיל-האוויר. תוכנית זו לא יצאה אל הפועל לנוכח התנגדות אקטיבית ונחרצת של האמריקנים.
ארנס כותב ומנמק את הדברים מנקודת מבט רחבת-אופקים ומנתח את המהלכים הפוליטיים באופן מרתק.
"מלחמה ושלום במזרח התיכון: 1988-1992" הוא ספר חובה לכל קורא הרוצה להבין כיצד מתנהלים החיים הפוליטיים בישראל ואיך מתהוות, מתגבשות ויוצאות אל הפועל החלטות בתחום מדיניות-החוץ והביטחון של ישראל. משה ("מישה") פירנס נולד בקובנו, ליטא, בשנת 1925. הוא גדל בריגה, לטביה, ועם פרוץ מלחמת-העולם השנייה הצליחה משפחתו להימלט לארצות-הברית. לאחר שירות בצבא ארצות-הברית במלחמת-העולם השנייה, סיים לימודי הנדסה במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (ז.ו.א).
בין השנים 48 - 1947 היה נציב תנועת בית"ר בארצות-הברית. ב-1948 עלה לארץ במסגרת האצ"ל.
לאחר תקופת לימודים נוספת במכון הטכנולוגי של קליפורניה, שב לארץ, והיה בין מייסדי הפקולטה להנדסה אווירונאוטית בטכניון.
ב-1962 מונה למהנדס ראשי של התעשייה האווירית לישראל, והיה אחראי לפיתוח של מספר מערכות, בטחוניות ואזרחיות. ב-1971 הוענק לו פרס בטחון-ישראל על תרומתו לפיתוח מטוס-הקרב "כפיר".
ב-1974 נבחר לכנסת מטעם הליכוד, והיה חבר בוועדת הכספים. בשנת 1977 שימש כיו"ר ועדת החוץ והביטחון.
ב-1982 התמנה לשגריר ישראל בארצות-הערית, ובתפקיד זה כיהן עד 1983, כאשר מונה לשר ביטחון בממשלת בגין.
בממשלת האחדות הלאומית שהוקמה ב-1984 היה שר ללא תיק, ובמשך שנתיים נשא באחריות למדיניות הממשלה כלפי המיעוטים. בעקבות ההחלטה להפסיק את פרוייקט מטוס-הקרב "לביא", שהוא היה מראשי תומכיו, התפטר מהממשלה .
במערכת הבחירות ב-1988 שימש כראש מטה הבחירות של הליכוד. בממשלת האחדות השנייה, שהוקמה ב-1988, כיהן כשר-החוץ. עם הקמת ממשלת הליכוד, ב-1990, מונה שוב לשר הביטחון.
בשנת 1992 פרש מהחיים הפוליטיים והוא מכהן כיום כסגן יו"ר מועצת המנהלים של החברה לישראל בע"מ.
משה ארנס נשוי למיוריאל, אב לארבעה וסב לשבעה.

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT