ספריית בית התותחן, האידיאולוגיה הציונית, שמעוני, גדעון index,follow


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: האידיאולוגיה הציונית
מספר הכותר: 293
מקום הוצאה: ירושליםמוציא לאור: האוניברסיטה העבריתמשנה (עברית): תשס"א
סיווג: ספר עיון 
סוגה-ג'אנר: צבא ובטחון 
מספר עמודים: 429
מפתח (Index): בחרמסת"ב (ISBN): 965-493-079-X
תקציר/הערות: בספר זה בוחן גדעון שמעוני את אופייה של האידאולוגיה הציונית וסוקר את תולדותיה בהיקף ובשיטתיות חסלי תקדים בספרות ההיסטורית. הוא מציג את הציונות כתופעה של לאומיות על~קע המודרניזציה של היהודים. במלאכת מחשבת המשלבת דיון בהקשר ההיסטורי עם ניתוח תמטי עקיב, המחבר מתחקה אחרי מקורותיה של הציונות ומתאר את הסתעפותה הרעיונית המגוונת למן התחלותיה ועד הקמת מדינת ישראל.
לאור תאוריות בדבר התהוות הלאומיות בכלל ועל סמך קשת רחבה של מקורות ומחקרים שמעוני מגדיר את הציונות מקרה מובהק של לאומיות אתנית. מובא כאן תיאור של המפגש בין דחפ-ם קיומיים ובין רעיונות שצמחו גם בקרב רבדים של האינטליגנצייה היהודית המודרנית באירופה וגם בקרב מנהיגי הציבור הדתי-מסורתי - הוא המפגש שהוליד את הציונות. ,
שמעוני, האמון על ניתוח היסטורי שיטתי, נוקב ובהיר, דן כאן ביסודות הרעיוניים של כל זרמי הציונות - הציונות הכללית, הציונות הדתית-לאומית, תנועת העבודה לזרמיה והרוויזיוניזם. כמו כן נידונות שתי שאלות מכריעות שעדיין לא באו על פתרונן והן מעסיקות את החברה הישראלית עד עצם היום הזה: השפעותיה של האידאולוגיה הציונית על עיצוב הזהות החילונית של היהודי המודרני וזכותם של היהודים להגדרה עצמית לאומית בארץ ישראל.
בזכות הגישה השקולה וחסרת הפניות ובזכות מהימנות הדיון תורם ספר זה תרומה ייחודית וחיונית לחקר הציונות בימינו.

פרופ' גדעון שמעוני מכהן בקתדרה ליחסי ישראל והתפוצות ע"ש שלמה ארגוב במכון ליהדות זמננו ע"ש אברהם הרמן של האוניברסיטה העברית בירושלים.
סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT