ספריית בית התותחן, מבצע יפתח 28.4-29.5 במלחמת העצמאות, מרכז מידע למורשת חת"ם


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : מבצע יפתח 28.4-29.5 במלחמת העצמאות
מספר פריט: 492
  סיווג הפריט: מאמר, מאמר   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון
הערות: מבצע יפתח 

ממבצעי מלחמת העצמאות שבמהלכו נכבשה צפת וטוהר הגליל העליון המזרחי. אחד המבצעים הגדולים שנערך לקראת הפלישה של צבאות ערב, ובו נטל הכוח היהודי את היוזמה לידיו בגליל העליון. בראש המבצע עמד מפקד הפלמ"ח יגאל אלון. השתתפו בו שני גדודים של הפלמ"ח (הראשון והשלישי) וגדוד של חי"ש. הפעולות המקדימות למבצע ב- 28 באפריל 1948 עד השתלטה משטרת ראש-פינה, על מחנה הצבא בפילון ושדה התעופה של מחניים שהצבא הבריטי פינה. באותה עת השתלטו הערים על משטרת הר-כנען. כדי להקל על הרובע היהודי המנותק בצפת, הסתננה לעיר מחלקת פלמ"ח בפיקודו של אלעד פלד. ציר התגבורת הורחב עם כיבושן של ביריה ועין-גיתים ב- 1 במאי. באותה עת החלו הלבנונים לתקוף את רמות-נפתלי, וכוחות ערבים תקפו את הקיבוצים : דן, דפנה, כפר-סאלד ושמיר.
ב- 3 במאי החל שלב אחר של (מבצע "מטאטא"), כאשר אחד מגדודי הפלמ"ח טיהר את השטח שמצפון לכינרת, עד לראש-פינה. הדרך לגליל העליון נפתחה והעברת תגבורת סורית לצפת הערבית נעשתה קשה.
ב- 10 במאי החלה הפעולה הסופית לכיבוש צפת. בינתיים התרכז בעיר הגדוד השלישי של הפלמ"ח. בשכונות הערביות של צפת הנו יותר מ- 10,000 תושבים עם כוחות מתנדבים רבים בפיקודו של אדיב שישכלי. האוכלוסייה היהודית מנתה כ- 1500 איש. אחרי כיבוש המצודה והמשטרה שבעיר החלה נסיגה של כוחות הערביים ואליה הצטרפו התושבים בבריחה המונית. בריחת תושבים ערביים החלה גם מכפרי.החולה, הבריחה זורזה באמצעות שמועות שהופצו כי כוח גדול עומד לתקוף את הערבים.
חלקו השני של מבצע "יפתח" בא עם ההכרזה על הקמת המדינה. בלילה שבין 15-16 למאי תקף כוח של הפלמ"ח בתוך שטח לבנון והרס גשר גדול עם נהר הליטאני, כדי לעכב את הצבא הלבנוני. לאחר ומן מה פוצץ גשר בשטח הסורי ליד הבניאס. כמו-כן פוצצו שתי תחנות גבול סוריות ליד שמיר ולהבות-הבשן ומשטרת נבי-יושע נכבשה.
ב- 19 במאי נערכה פשיטה מוצלחת נגד בסיס של הצבא הסורי ממזרח לגשר בנות יעקב. במקום זה היה מחנה אספקה ובו מצרכי דלק, תחמושת ורכב. יחידה של הגדוד השלישי של הפלמ"ח תקפה את המחנה והעלתה את רובו באש.
מבצע "יפתח" הסתיים עם כיבוש מלכיה בלילה שבין 28-29 במאי כאשר טור ישראלי בא בעורפה של מלכיה, כאילו היה זה כוח מהצבא הלבנוני וכבש את המקום.
האחריות על הגזרה הועברה לחטיבת "עודד".

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT