ספריית בית התותחן, אגד ארטילרי 209 במלחמת יום הכיפורים 30 שנה,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: אגד ארטילרי 209 במלחמת יום הכיפורים 30 שנה
מספר הכותר: 530
סיווג: ספר עיון, ספר עיון, חוברת 
סוגה-ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון 
מספר עמודים: 29
מפתח (Index): בחר
תקציר/הערות: אגד ארטילרי /920 אוגדה 252
במלחמת יום הכיפורים

רקע כללי

במלאת 30 שנה למלחמת יום הכיפורים, קשה לזכור את כל הפרטים, המהלכים והדמויות של המפקדים והלוחמים שנטלו חלק במלחמה במסגרת האגד. אשתדל לדייק ולהיות נאמן ככל האפשר לתמונה האמיתית. כשלושה חודשים לפני המלחמה מוניתי למפקד האגד. באותה עת כבר היו מאחוריי שעות סיני רבות - החל ממלחמת סיני, כקצין צעיר במסגרת חטיבת גולני דרך מלחמת ששת הימים, כמג"ד תומ"ת 822 במסגרת חטיבה משוריינת 520ן מפקד גד"ב תומ"ת 402, במלחמת ההתשה מתחילתה ועד סיומה, וכמת"פ דרום.
עם סיום תפקידי כמת"פ, נקראתי לאלוף הפיקוד, אריאל שרון, שהודיעני כי סיכם עם קתמ"ר את מינויי למפקד אגד ארטילרי 209 החל ביולי 1973.
התייצבתי במפקדת האגד ברפידים. הייתה אז רגיעה בסיני. היחידות, המעוזים והתעוזים עסקו בפעילות שגרתית, באימונים וחופשות.
כרבים אחרים בצבא גם אני ננעלתי על אותה תפישה, שכונתה מאוחר יותר "הקונצפציה" - כלומר, ההערכה שמלחמה אינה צפויה בעשור הקרוב, וכי השנים הבאות יהיו שנים של שקט ורגיעה בחזית התעלה. לכן ניתן להתמסר לשיפור תנאי השירות של היחידות, להוצאת יחידות לחופשות מוגברות, להוצאת מפקדים וחיילים לקורסים, לאימונים יחידתיים, ולשת"פ עם האוגדה הסדירה שהחזיקה בקו.
לעמיתו של דבר, בתוככי לבי, קשה היה לי להשלים עם מצב עניינים זה. במהלך ביקוריי הרבים בקו התעלה בקיץ 73' עקבתי אחר שגרת ההתנהגות של הכוחות המצריים בקו ולא ראיתי בצידם רפיון או משמעת פגומה. אדרבה, ממרחק של 200 מ' ניתן היה להבחין בפעילות הנדסית מוגברת - הקמת רמפות גבוהות לטנקים, ריכוזי טנקים חי"ר וארטילריה, שלא דוללו לקראת החורף, להפך - הם הלכו והתעצמו. אמונתי ב"קונצפציה" הלכה והתפוגגה. לאור האמור לעיל, ולאחר תקופה קצרה של לימוד הנתונים, החלטתי לשים דגש דווקא על האימונים, על כשירות אמצעי הלחימה ועל טיפול אינטנסיבי בפרט. בראש הרשימה עמדו העלאת רמת המפקדים וטיפוח המוטיבציה של כלל חיילי ומפקדי האגד.
באווירה ששררה בצבא באותם ימים, יישום ההחלטות הללו לא היה פשוט כלל ועיקר. במובנים מסוימים הייתה זו בעצם שחייה נגד הזרם. ראוי לזכור כי באותה תקופה התנהלו בצה"ל דיונים על סגירת יחידות,. ואף נפלו החלטות שלמרבה המזל לא יושמו עד תחילת המלחמה.
כאשר פרצה המלחמה - שלושה חודשים לאחר הגעתי לאגד - נראה היה לי כי רמת הכשירות המבצעית של האגד עלתה, וכי בעצם היינו מוכנים היטב לתופת אליה נקלענו.
אינני מתכוון לעסוק בסקירה זו בתחומים שהם מעל לרמת האגד כגון: מוכנות צה"ל, המודיעין וההפתעה, תפקוד מערכות הפיקוד העליון והמרחבי ומלחמות הגנרלים ואין ספק בלבי שהייתה לכל אלה השפעה ישירה על יכולת הלחימה של האגד. עם זאת, אעדיף להתמקד באגד עצמו ביחידותיו ובתרומתו לתוצאות של מלחמה נוראה זו. בכל זאת חייב אני להעיר הערה כללית אחת. כחייל וכמפקד שנטל חלק ברוב מלחמות ישראל, וכמי שהיה שותף להחלטות גורליות במהלך מלחמת יום הכיפורים, ראיתי אז ואני רואה גם כיום את תוצאות המלחמה כניצחון הבולט ביותר של צבאנו בהיסטוריה של המלחמות בעידן המודרני. צבא שהופתע ונקלע למערכה קשה בתנאי נחיתות בלתי אפשריים, הצליח בתוך שלושה שבועות להפוך את תמונת המצב, לצלוח את התעלה, להביס את הצבא המצרי ואת הכוחות הזרים שסייעו לו, לאיים על קהיר ולכפות תנאי הפסקת אש. אפילו שצה"ל פינה בסופו של דבר את סיני ונערך על הגבול הבינלאומי, נולד הסכם השלום עם מצרים, שעומד שריר וקיים מאז שנת 1978. ההסכם נבע לדעתי מן ההבנה של מצרים שלא ניתן להביס את צה"ל, והמחיר ששילמו היה בלתי נסבל גם מבחינתם.
כיום, 30 שנה אחרי אותה מלחמה, לא נותר לנו אלא להצדיע ולהודות למפקדים ולחיילים שנטלו חלק במלחמה ונשאו בנטל העיקרי, ולאותם אלפים שנתנו את חייהם ולאלה שנפגעו, כדי שמדינת ישראל תמשיך להתקיים בביטחון ויתכן גם בשלום.
מילאתי את תפקידי זה מאז יולי 73' במשך שנה חצי כולל התקופה שלאחר הפסקת האש והנסיגה משטח מצרים.
כותרים נוספים המשוייכים לכותר זה
סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT