ספריית בית התותחן, החיפושים אחר בר כוכבא פרשת התגליות במערות מדבר יהודה ואיגרותיו של מנהיג המרד נגד רומא, ידין, יגאל


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: החיפושים אחר בר כוכבא פרשת התגליות במערות מדבר יהודה ואיגרותיו של מנהיג המרד נגד רומא
מספר הכותר: 532
מקום הוצאה: ירושליםמוציא לאור: ויינפלד וניקלסוןמשנה (עברית): תשל"א
עד שנה (עברית): תשל"אמשנה (לועזית): 1971עד שנה (לועזית): 1971
סיווג: ספר עיון 
סוגה-ג'אנר: תיעודי 
מספר עמודים: 271
מפתח (Index): בחר
תקציר/הערות: בתוך נקיק, במערה אפלה במרום צוקי מדבר יהודה ליד ים-המלח, נתגלה נאד עזים ששימש כתיק של אישה, שם היה חבוי קרוב לאלפיים שנה. בנאד נמצא צרור פאפירוסים שבריריים, מקופלים היטב, שביניהם ניתן היה להבחין בארבע לוחיות-עץ דקות, נושאות כתב עברי רהוט. לעיני הארכיאולוג הנרגש הזדקר שם מוכר : בר-כוסיבא - הלוא הוא בר-כוכבא האגדי שעמד בראש המרד נגד רומא בשנים 135-132 לסה"נ. צרור הפאפירוסים הכיל איגרות מבר-כוכבא, שגילוייו הוציא גיבור זה מתחום האגדה והפכו לדמות של בשר ודם.

סיפור התגלית המרתקת, הסכנות והדראמה אשר הוליכו אליה, מגוללים בספר זה על ידי מנהל משלחת החפירות. זהו מעין המשך לספרו של המחבר על תגליותיו במצדה, שם לחמו ונפלו אחרוני הקנאים, כששים שנה לפני ימיו של בר-כוכבא.

התגליות המפתיעות במערות מדבר יהודה בשנים 1961-1960, כללו גם שלדים של גברים, נשים וילדים, מלבושיהם, וכן אוסף מרהיב של אריגים, כלי זכוכית וכלי אוכל של לוחמי בר-כוכבא. התגלית שהיא אולי החשובה ביותר לאחר איגרות בר-כוכבא, והמתוארת בספר בפרוטרוט, הוא ארכיון של אישה בשם בבתא. עשרות המסמכים עליהם שמרה בקפידה מפיצים אור רב על התקופה של ערב המרד.

הספר מלווה בתמונות צבעוניות ותמונות בשחור-לבן, בתוכן כאלה שצולמו ממש עם חשיפת הממצאים. בעזרתן ובעזרת התיאור הצמוד אליהן, יוכל הקורא לחוש היטב בהתרגשות העצומה שאחזה בחוקרים בשעת התגליות ואף להיות שותף לה.
סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT