ספריית בית התותחן, רגלי מול שריון, אלבות ,הרברט


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: רגלי מול שריון
מספר הכותר: 535
מוציא לאור: מערכות משנה (עברית): תשי"דמשנה (לועזית): 1953
סיווג: ספר עיון 
סוגה-ג'אנר: צבא ובטחון 
מספר עמודים: 92
מפתח (Index): בחר
תקציר/הערות: אחת הבעיות המרכזיות של קרב חדיש הנה : - באיזו מידה - ו ב י צ ד - ניתן בידי חיל-הרגלים לעמוד בפני הסתערויות שריון. כושר עמידתה של, נאמר, חוליה, או כיתת רגלים בפני טנק יחיד התוקף אותה, זוהי שאלה-פרט, אחת מני רבות בשדה-הקרב. אך כשהללו מצטרפות יחד לשאלה כללית: - האם גזרת-חזית, הנתונה להגנת כוחות-רגלים, תעמוד בפני התקפת יחידת טנקים, כי אז רואים אנו כי זוהי, לאמתו-של-דבר, בעיה מרכזית של עמידת מערך-המגן כולו.
רבות ושונות הן הדעות על כוחם היחסי של שני הצדדים. בראשית מלחמת-העולם השנייה נראה היה כי אין כלל גורם שיעמוד בפני שטפם של כוחות-שריון; ובסוף המלחמה גברה הדעה כי למעשה כבר נבלם מחצם, עקב התפתחות א ר ט י ל ר י ה נגד-טנקית, מזה, ונשק-ר ג ל י ם נגד*שריוני חדש, מזה. המסקנות ממלחמת-קוריאה היו שונות, ובמידת-מה סותרות. מכל מקום ברור הוא, כי השריון גובר בקלות יחסית על התנגדות הרגלים במצבים, וברגע, כאשר הללו ע צ מ ם סבורים, כי "אין לעמוד בפני טנק=; א ן סובלים הרגלים את אבידותיהם הכבדות מרכב-השריון וכלי-אשו - ואילו עמידה איתנה, פגיעה בטנקים והדיפתם, מבטיחות לרגלי-המגן אף אחוז אבידות נמוך בהרבה. משימתו של הרגלי בקרב * וסיכוייו-הוא בו - מזדהים כאן.
בשביל להעמידנו על סיכומם שלסוגי - הציוד  למלחמה בשריון הנהוגים עתה בצבאות השונים, ושל תחבולות-הקרב שטופחו.או נתקבלו בהם, אין אולי טוב מפניה אל מקור שהנו, בעצם, ב ל ת י-ישיר ומשני , - חוברת שנועדה לסמלי צבא-שויצריה - ומהפכה שאוב "קונטרס" זה - תמצית דרכי הלחימה בשריון, כסיכום ניסיונם 
ובנוהגם של צבאות אירופה ואמריקה מאז מלחמת-העולם השנייה. ד ו ק א משום שלא היה לצבא השוויצרי ניסיון-קרב ישיר משלו היה הוא מצווה על התבוננות מקפת בניסיונם של אחרים, בחינתו העניות ובחירת המתאים והמועיל. הרי שתוך עיון בחוברת של צבא נייטרלי קטן - נמצאנו למדים מסיכום לקחם של צבאות מלומדי-מבחנים,
אף כי החומר - הטכני והטקטי - נועד במקורו בראש וראשונה לס מ ל י ם, רצוי ביותר *כי ינהגו בו שי מ ו ש מ ו ר ח ב ; ובשני כיוונים : ל מ ע ל ה - ו ל מ ט ה, קצין, 'השוקד באמונה על כך כי סמליו יסגלו חומר זה כראוי - מצווה לסגלו תחילה לעצמו סגל-היטב, וכל חייל ער, היודע כי מעמסת הקרב בשוויץ.עלולה ליפול על ,שכמו-הוא -- ייטיב לעיין ב"קונטרם", לקלוט את תוכנה לשאול כל שאלה הדרושה להבנה שלמה של תוכנו.
כך - גם לגבי החילות השונים. המדובר כאן הוא בקרב רגלים בשריון. אך כל חייל, - תותחן, שריון, איש הנדסה - כשהוא מותקף ע"י רכב-שריון, מצבו כשל "רגלי". זאת ועוד י - לא רק חילות-השדה, זקוקים לכושר עמידה בפני ,שריון -- א ל א כל הגייסות באשר הם, אף בהיותם בעורף במתק נ י - א ספקה, במטות, בקווי - ה ת ח ב ו ר ה. דווקא כל אלה הנם מטרות רציות לשריון--ואנשי המתקנים והמטות הם,החייבים להיות מגניהם. אן לך צבא בעל כושר-עמידה בפני , הטנקים אלא שעה ש כ ו ל ו אמון על הדיפתם.
הקורא ב"קונטרס" זה ייטיב באם יעיין עם זאת גם בקונטרס "תותח מול טנק" (מס, 3 בסדרת ה"קונטרסים"), אשר יש בו כדי להרחיב ולאזן את תמונת המאבק בשריון בכללותה.

הוצאת "מ ע ר כ ו ת"

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT