ספריית בית התותחן, חולות ותל סיפורה של ההגנה בחולון ובמקווה ישראל,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: חולות ותל סיפורה של ההגנה בחולון ובמקווה ישראל
מספר הכותר: 537
מוציא לאור: ארגון חברי ההגנה בחולוןמשנה (עברית): תשנ"ד עד שנה (עברית): תשנ"ד
משנה (לועזית): 1994
סיווג: ספר עיון 
סוגה-ג'אנר: צבא ובטחון 
מספר עמודים: 289
מפתח (Index): בחר
תקציר/הערות: פתח דבר

זכות גדולה נפלה בחלקי להקדים שורות קצרות אלה לספר "חולות ותל" - סיפורה של ה"הגנה" בחולון ומקווה-ישראל, שיצא לאור ביוזמת חברי ארגון ה"הגנה" ופעיליו בחולון.
כיליד חולון זכורים לי היטב הסיפורים המרתקים שרווחו בימי נעורים על גבורתם ותושייתם של חברי ה"הגנה" בחולון. ואכן, סיפורה של ה"הגנה" בעירת הוא גם סיפור הקמתה, התרחבותה ועמידתה בתלאות הזמן. יד ביד הלכו ראשוני המיישבים על החוליות שנקראו אז דרום תל-אביב, עם אנשי המגן משאי הנשק, שאיבטחו את ניצניו הרכים של הישוב הצעיר שאך זה החל לצמוח בכמה מקבצי שכומת מפוזרים וחשופים לכל רוח, שברבות הימים שימשו מסד איתן לעירנו הפורחת והמשגשגת.
בעמל נמלים, בדביקות אין-קץ, במסירות ובהקרבה טיפחו ראשונינו את ה"הגנה" על כל זרועותיה, עד שהיוו את חומת המגן לישוב הצעיר, ובארץ כולה נתפרסם אז שחולון וה"הגנה" - חד הם.
חובה לציין את התפקיד שמילא אתר האימונים בחוסמסה (כיום "יד להגנה"), בהעלאת כושרם הקרבי ואימונם של אלפי חברי ה"הגנה" ונאמניה, שבילו ימים ואלות במדבר החולות כשהם מקיימים בגופם ובנפשם את הצו הקדמון "ללמד בני יהודה קשת" (שמואל ב' א-יח), ומכשירים עצמם לקראת יום פקודה.
ואכן, בפרוץ מלחמת-העצמאות עמדו לה, לחולון, אותם לוחמים ונשקם העלום שהוצא מן "הסליקים", והם-הם שהדפו את ניסיונותיו החוזרים ונישנים של האויב לכובשה, ואף הצליחו למגרו. חמשת החודשים בהם שימשה חולון מוקד מרכזי ב"חזית חמש" במלחמה לעצמאותנו, הוכיחו את נחישותם ודביקותם במטרה של המגנים, שרשמו דף מזהיר בתולדותיה.
ספר זה, שנכתב בידי אותם לוחמים אלמונים, הוא עדות חיה לפועלה של ה"הגנה". סבורני, שעליו להימצא בכל בית בעירנו. אשר על כן, גלומה בו אמת גדולה ומפעמת בין שורותיו רוח התקופה - על כל מעלליה, מצוקותיה והישגיה, הבאים לידי ביטוי ברשימות מזוויות-ראי שונות - ובכך ייחודו.
יקראו בו המוני התלמידים, העולים החדשים שזה מקרוב באו והתושבים הוותיקים, ויתבשמו מאווירת המעשה וההקרבה המנשבת בין דפיו.
מוטי ששון
ראש העיר
סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT