ספריית בית התותחן, לחג העבודה הבין לאומי,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : לחג העבודה הבין לאומי
מספר פריט: 554
מקום הוצאה: בחירת שנהשנת הוצאה: 1944
  סיווג הפריט: כתב עת, מאמר, מאמר   סוגה - ג'אנר: תיעודי, תיעודי
הערות: לחג העבודה הבין-לאומי
באחד במאי 1944 אנו עומדים בלי ספק על סף הנצחון הנכסף והשמדתו של האויב השטני, אשר עמד להשקיע את העולם כולו באפילה גמורה לדורות רבים. האבקות עודנה רבה וקשה, אבל תוצאותיה ברורות וכבר נראות לעין: סוף הנצחון לבוא בקרוב, נצחון הדמוקרטיה על הפאשיזם. ולא עוד אלא מתגברים והולכים הסיכויים לעולם מתקדם יותר, לכבושים סוציאליסטיים גדולים, בעולם שלמחרת המלחמה.
נצחונותיו המזהירים של הצבא האדום והמגע הקרוב בין ברית המועצות לבין המעצמות האדירות הלוחמות לנצחון הדמוקרטיה, העזרה הניתנת לרוסיה האמיצה למלחמת-הגורל נגד האויב המשותף, המחריב והמשמיד – יוצרים את הרקע לברית אומות חדשה, ולאחדות-העובדים העולמית השלמה, אשר רק בה יסוד לתקוה כי לא ישובו ויציפו את האנושות גלי הדם, העבדות והבוץ של הפאשיזם ושל מלחמת-עולם קטלנית.
באחד במאי זה אנו צופים בתקוה אל המחר של אחות-עמים נאמנה ואחדות מעמד הפועלים בכל ארצות תבל. הכח העצום של אחדות פועלי כל העולם, שאינם מבותרים מבפנים, שאינם מרוסקים ומוחלשים בקרבות-אחים – הוא מסוגל לכוף על המדינות והאומות משטר-יחסים חדש, אשר יבטיח את החיים, היצירה, השויון והשלום בעולם.
וכחיילים, אנשי מעמד הפועלים, הנוטלים חלק במאבק העולמי הנוכחי – אנו מכריזים באחד במאי זה: אנו נלחמים לא רק למיגורו של האויב הנאצי-הפאשיסטי בלבד, אלא גם לשחרור העולם מזוועת השעבוד, הדיכוי, המצוקה, אי-השויון, וחרב-המלחמות, המתהפכת תמיד על ראש המוני האדם. אנו נלחמים לעולם חדש, לחברה חדשה, לשלום עמים ולאחוות האדם.
וכחיילים יהודים, בני תנועת הפועלים העברית והארצישראלית, אנו נושאים עינינו ונפשנו באחד במאי זה, לגאלה מהירה של המוני עמנו המושמדים בצפורני הנאצים באכזריות ובפראות שלא נודעה כמוהן מעולם. אין אני רואים מחר של חרות ואחווה ושלום וסוציאליזם, אם לא יעלמו בו בזמן הדיכוי, הגזל והקפוח של זכויות האדם והעם אשר ללאום היהודי, ואם לא תינתן לו, לאחר עיוול של דורות ושפיכת-דמיו האיומה, העזרה הבין-לאומית המלאה לקבץ את פזוריו לארץ-אבותיו, ארץ-מולדתו, ארץ בנין החלוצים, הפועלים, הציונים-הסוציאליסטים, לארץ-ישראל, על מנת לפתור אחת ולתמיד ובשלמות את הבעיה הטראגית של תפוצות ישראל בעמים.
יחד עם כל פועלי ארץ-ישראל אנו תובעים באחד במאי זה את סיועם המלא של פועלי כל העולם למפעל-השחרור הלאומי ולמפעל- הבניה הסוציאליסטי שלנו בארץ-ישראל, שהוא מפעל הגאולה לעם היהודי בכל תפוצותיו, פועלי בריטניה ופועלי ארצות הברית הבטיחו נאמנה את תמיכתם למפעלנו ולמלחמתנו. אנו פונים לברית המועצות –אל שלטונותיה, אומותיה, פועליה ויהודיה – בקריאה שתשים גם את כל כובד משקלה על כף המאזנים, להצלת קיומו ועתידו של העם העברי הנענה ולהקמת ביתו הלאומי החפשי והסוציאליסטי בארץ-ישראל. הגיעה השעה מכבר, שמפעל השחרור של פועלי ארץ-ישראל ימצא את הכרתו ואת הסיוע המלא לו בברית המועצות. ובאחד במאי זה רוצים אנו להאמין, כי השעה הזאת לא תעבור גם היא ללא התוצאה המקווה.
ויהי אחד במאי הבא – חג פועלי כל העולם המשוחררים והמאוחדים, וחג כל אומות העולם החפשיות והבונות על הריסות הישן עולם חדש של צדק, שויון, חרות ושלום.
ח. שורר

אתם הסלע !
אין דבר אשר ישַוה למעמד שבחברה תו של ערך ושאר רוח, כאשר ההכרה, שהוא נועד להיות מעמד העתיד, שהוא נועד לעשות את יסוד-קיומו ליסוד הכללי של התקופה, את רעיונו לרעיון המנהל של כל החברה, ושהוא עתיד להטביע את דמותו על החבר העתידה.
הכרת התעודה הגדולה הזאת, אשר ההיסטוריה העולמית הטילה עליכם, צריכה למלא את כל מעיניכם ומאוייכם. המידות הרעות של הנכנעים, הבלי הבוערים, ואפילו קלות הדעת של הריקנים – כל זה אינו נאה לכם. אתם הסלע, אשר עליו יבנה מקדש העתיד.
הרעיון הזה, בכובד מוסרו העמוק, תקוף יתקוף בעצמה את מוחכם, בקנאות לוהטת ימלא את רוחכם, ויעשה את חייכם ראויים לו, שועים תמיד אליו. אל יעזובכם הרעיון הזה. בעבודתכם בסדנה, בשעות מרגועכם, בלכתכם לסוח, בפגישותיכם ואסיפותיכם ואף בשכבכם על משכבכם הקשה – תהגו בו, עד אשר תפקירו את נשמתכם בידי מלאך החלומות.
ככל אשר תעמיקו לחדור לתוך הרצינות המוסרית של הרעיון הזה, ככל אשר תוסיף תשוקתכם אליו שלמות וחוזק, כן – היו גם בטוחים – תחישו את השעה, אשר תקופתנו ההיסטורית תמלא את תפקידה, כן תמהרו אתם להגיע לתעודתכם.
פ. לאסאל
אין המעמד המנוצל והמדוכא – הפרולטריון – יכול עוד לפרוק מעליו את עול המעמד המנצל והחולש עליו – הבורגנות – אלא אם כן יגַאל לעולמים מניצול ומדיכוי גם את החברה כולה. (קארל מארכס)
הישגי המדע, תחת לסייע לשחרור האדם, מסיעים הם – בתנאי השלטון של קנין הפרט – להגברת שעבודו של מעמד הפועלים. (פ. אנגלס)
חלוקת העבודה הבין-לאומית מביאה בהכרח לידי איחודן של החברות הלאומיות ליצירה סוציאלית בדרגה גבוהה יותר. העקרון הלאומי, שבו דוגל הסוציאליזם אומר איפוא: אחוד כל הלאומים לשם כבוש הטבע במשולף, ואם זאת חלוקתה של האנושיות לחברות לאומיות, המתפתחות באופן עצמאי ונהנות באין מפריע מתרבותן הלאומית. (אוטו באואר

ספרים/גליונות:
שם מספר
עלון התותחנים הסוללה העברית הראשונה לתותחנות נגד מטוסית מס' 10 100003 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT