ספריית בית התותחן, מכתבים לאמא, בן יהושע הלוי רבינוביץ . צבי


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : מכתבים לאמא
מספר פריט: 556
מקום הוצאה: בחירת שנהשנת הוצאה: 1944
  סיווג הפריט: כתב עת, מאמר   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון
הערות: מכתבים לאמא
(מאת חייל קשיש)
א. בשמחה ובששון אני מודיע לך, אמא יקרה, שסוף סוף התגייסתי. כשהלכתי ללשכת הגיוס – ואצלנו הלא דימוקרטיה ונותנים לכל אחד זכות לבחירה חפשית חשבתי: אתגייס לחיל התעופה, אקח לי אוירון, אמלאהו פצצות, אטוס לגרמניה ואריק את הפצצות על היטלר וכנופיתו. ובלילות חורף ארוכים אעשה את דרכי פעמָים לגרמניה, וככה אגמור מהר את המלחמה ואשוב עטור זר הנצחון הביתה, להמשיך עם ילדי בעבודה והיצירה. אולם בינתים נזכרתי שלעתים קרובות חש אני בראשי, והוא מסתובב סחור סחור, ופחדתי שמא אטעה בדרך ואטיל את הפצצות במקומות הלא נכונים; אפגע עוד חס וחלילה בבעלות הברית שלנו; לכן החלטתי להתגייס לחיל הרגלי. אקח רובה עם הרבה כדורים ואראה את כוחי. וכך נכנסתי בדעה צלולה וברורה ללשכת הגיוס.
פה התחילה פרשה חדשה. הממונים החלו לעקם אפם, מי בצחוק ובלעג, ומי במנוד ראש. אמרתי להם: רצונכם לסיים את המלחמה – קחוני! אופן דיבורי הנועז השפיע עליהם. נתביישו ונבהלו כולם ושלחו אותי לרופא, וגם פה לא היה הכל חלק. ואחרי טענות ומענות ממושכות אמר לי הרופא: בתור טבח תוכל לשרת בצבא. עניתי ואמרתי: מה ענין שמיטה אצל טבחות? הרי ברצוני להלחם, להרוג גרמנים, לנקום דם אחינו. אז לקח אותי הרופא קצת הצדה ולחש באזני: שמע נא, אינני יכול לקבל אותך, היכנס בתור טבח, קודם כל תאכל בעצמך, ואחר כך תאכיל אחרים, שיהיה בהם כוח להלחם, להרוג ולהשמיד, ויחד תחזרו הביתה וזר הדפנה לראשיכם.
הסכמתי ונתקבלתי. ואז החלה הפרשה העיקרית – אימונים. הסרג'נט שלי אמר שאיני יודע ללכת. ואני יודע שבטרם מלאה לי שנה התחלתי ללכת. ואת, אמא יקרה, הוספת שהנני ילד פלאים. וילד המחרשה לא היה איש שהתחרה בי. שעות רצופות הייתי הולך, לפעמים 12 שעות ביום. ובערב – בין הראשונים לרקוד, ולפעמים עד אור הבוקר, ושוב למחרשה, ולא התעיפתי. ופתאום – אינני יודע ללכת. חשבתי בלבי: הסרג'נט הרי גוי הוא, ומה יכול מוחו של גוי לתפוס?
לבסוף התגברתי גם על הקושי הזה, ואפילו לבית הכבוד הייתי הולך בראש מורם ומנענע בידים. רק התפלאתי: מדוע הולכים לבית הכבוד בלי פאריד. והיו עוד קשיים שהתגברתי עליהם, כגון גלוח בכל יום וכו'. צרות מיוחדות גרם לי "הפי טי". לא תפסתי שום דבר, לא הבנתי גם את הקשר בין "הפי טי" ועצם המלחמה. אולם לבסוף הבנתי גם את הקשר, וראיתי שאלה הם דברים מועילים ביותר. גם במשק, ביום בוץ, כשהולכים עם שני דליים חלב, הולכים בראש מורם, וזהו כלל בצבא: כשאדם ראשו מורם רואה הוא תמיד את היפה שמסביבו. כן, אדם צריך ללכת בראש מורם כאדם, כיהודי וכפועל.
אחרי כל שבעת מדורי גיהנם אלה נכנסתי סוף סוף למטבח. הבישול שלי עלה כה יפה, וכה נעם לחיכם של החיילים, עד שתקפו במרץ רב את רומל וניצחוהו. אז התחלתי להבין את ערך הטבחות והטבחים בצבא.
ב. ובכן, אמא יקירתי, אם כי בריאותי לא כל כך טובה, מצב רוחי טוב וזהו העיקר. במכתב הקודם כתבתי לך על השפעת בישולי במלחמה. אך הצבא בינתיים התרחק, ואצלנו בפלוגה התחילו לערוך תפילות. ואני כמובן החזן, כי מי יעשה זאתאם לא איש בגילי? ופעם אחת, זה היה ב-3 בספטמבר, כשהכריזו על תפילה למלאות 4 שנות מלחמה, התכוננתי גם אני במשך ימים מספר, וברגש ומסירות ניגשתי לתפילת מוסף. הקהל בא לידי התרגשות, וכעבור ימים אחדים נכנעה איטליה בלי תנאים. וראיתי את כוחי גם בתפילה. כבר התחלתי לחשוב: הנה בצבא שולחים אותנו כפעם בפעם לכל מיני קורסים; מדוע לא יסדרו קורס לחזנות, אם זהו אמצעי להשמיד את השונא, הרי כל האמצעים כשרים במלחמה. ופתאום אני מקבל פקודה לארוז את חפצי ולנסוע לקורס. הבנתי כי הממונים עלי הם בדעה אחת אתי. נסעתי ובאתי והנה מתברר כי אני שוב בקורס לטבחים... ועתה אני שוב במחנה האימונים. אבל אז היה המקום רועש ועכשיו אין שומעים לא צעקות ולא קללות, לא שירה ולא תפילות. כאילו נגמרה בעולם המלחמה. על יד בית הכנסת דממה, בספריה הנהדרת שקט מוחלט. הממונים בכל מקום מפהקים בלי הרף. רק בצריף אחד מצאתי בחורים מהמשקים, בנים של חברים וחברות שלי שאני זוכרם בהולדם. הוריהם היו מקוים: הילד יגדל, נגדיל את המשק, נוכל לחיות קצת יותר בקלות. והנה ליוום ההורים בפרחים ובנשיקות למחנה האימונים.
אותו זמן קיבלתי חפש ונסעתי לתל-אביב. שם היה לי הרושם, כי המלחמה מתקיימת על מנת שליהודים תהיה פרנסה. בבתי הקפה רוקדים ושרים, במוסדות שלנו מדברים ומתווכחים, על יד בנקים אחדים עומדים יהודים ומוציאים כסף, ועל יד בנקים אחרים עומדים לקנות זהב. ואני חזרתי להשתלם בטבחות...
בנך צבי בן יהושע הלוי רבינוביץ


ספרים/גליונות:
שם מספר
עלון התותחנים הסוללה העברית הראשונה לתותחנות נגד מטוסית מס' 10 100003 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT