ספריית בית התותחן, ביקור במוזאון צבאי "מחזה במערכה אחת ", פר. צ


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : ביקור במוזאון צבאי "מחזה במערכה אחת "
מספר פריט: 558
מקום הוצאה: בחירת שנה
  סיווג הפריט: כתב עת, סיפור   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון
הערות: בקור במוזיאון הצבאי...
מחזה במערכה אחת ויחידה
(המקום: הבנין המפואר של המוזיאון הצבאי הלאומי בירושלים. מעל השער מתנוסס השלט: תערוכת התותחנים העברים. השנה היא 1980. אל הבנין מתקרבים שני יהודים זקנים: ר' שמואל – אדם שמן, ירוד-אף; ר' דוד – גבוה וצנום. הליכתם איטית ושניהם נשענים על מקלות טיול. על חזיהם – אות-הזכרון של מלחמת-העולם השניה).
ר' שמואל: קראתי בעתון שנפתחה פה תערוכת
התותחנים, ואף כי שוכב אני כבר ימים אחדים
בגלל המיחושים הארורים האלה ברגלים...
ר' דוד: באתי מהכפר שלי אף על פי שקשה לי
הנסיעה בימי צינה כאלה – ונוסף לזה, לו ראית איזה
תור ארוך עמד בתחנת האוירונים לירושלים ! ...
אין זה כאז, בימים ההם, שנכנסנו בלי תור למכוניות
של "אגד". אי... אי... אי... איזה ימים!
ר' שמואל: (הם הגיעו בינתיים עד השער) כן ... כן...
(משתעל) קמתי ממטתי ובאתי רק כדי להזכיר לעצמי את הימים שעברו לבלי שוב. את הימים שעברו...
ר' דוד: מה אתה בכלל יודע על הימים ההם. אתם ה—טרופניקס באתם למוכן, רק בבקשות לחופש הייתם תמיד הראשונים!
ר' שמואל: (בלעג) נכון, נכון; כמעט שכחתי שאתה מ..81 מ-"אלה שסבלו". אתה יודע שהזכרון קצת רופף בגילנו...
ר' דוד: (מסתכל בשלט) כתוב פה שהתערוכה בקומה ב'. הם... הם... אינם מתחשבים בזה שקשה לנו העליה במדרגות. ואנחנו... אנחנו היינו בעצם התותחנים הראשונים מימי בר-כוכבא...
ר' שמואל: אט, שטויות. בימי בר-כוכבא לא היו עוד תותחים בכלל. אנחנו היינו התותחנים הראשונים בציון.
(מטפסים לאט לאט על המדרגות, נכנסים לאולם התערוכה, המלא מפה לפה – ביחוד נוער, המפנה בכבוד מקום לשני הוטרנים הזקנים בעברם על ידם).
ר' שמואל: ר' דוד, ר' דוד, בוא וראה את התמונה הזאת. שמי לא שמואל אם זה לא התותח שלנו. צלמו אותו מכל הצדדים! כמה הוא יפה, מבריק וצבוע. (נאנח) הוי, התותח שלנו, התותח'לה שלנו.
ר' דוד: ומה אתה אומר לציור המוצלח הזה על ה-"מכניזם"... אי... כמה שעות טרחתי ולמדתי עד שנכנסו בראש המלים הקשות האלו: אוטר-קרנקינג-ליבר, פיד סילינדר-סקץ', וכו'.
ר' שמואל: אני אינני זוכר את השמות האלה, כי הייתי
נהג רוב הזמן.
ר' דוד: הנה הצלום של כל הפלוגה, זה יש לי גם בבית, אם
הנכדים שלי עדיין לא קלקלו אותו.
ר' שמואל: ומה כל המכתבים האלה מתחת לזכוכית?
ר' דוד: זהו מכתב ברכה מהמפקד העליון בעד שרותנו
הגדול להשגת הנצחון.
ר' שמואל: ומה הם יתר המכתבים?
תמוה – לא כן? כתוב פה שהם מכתבי תודה מבתי-חרושת לצבעים וכלי-נקוי שונים... אוי... איזה חוסר טאקט להציג אותם פה. העסקנים שלנו!...
ר' דוד: והנה הספרות המתארת את ההווי בפלוגתנו. לעזאזל, איזה ספרים שמנם...
ר' שמואל: תביט על הספר הזה, הוא שזכה בפרס של "החברה למען שלום עולמי" שמו: סוד הקרירה הצבאית, מאת: בן-חיל, מי שהיה אחד הסרז'נטים שלנו. גם אני סבור שכל מי שיקרא אותו לא ירצה במלחמה לעולם.
ר' דוד: ומה הם חמשת הכרכים השמנים הללו? הנה כתוב: "מכתבים מאי-שם לאשתי", מאת ש.ע. נמר, בהוצאת התאחדות בעלי תעשית הנייר... ח,ח,ח,... אני זוכר את החבר הזה. הוא שכתב מכתבים יומם ולילה.
ומה דעתך ידידי על הרומן הזה "מאחורי התותח" מאת שותפנו לגורל, החבר ד. בן-כזב? הוא סופר טוב מאד, הספר מענין מאד, מלא מעשי גבורה והרפתקאות...
ר' דוד: כן, כן. אני זוכר אותו. הוא היה כבר בימים ההם מחונן בדמיון חזק.
ר' שמואל: והנה מוצגותכל החוברות על נושאים שונים שכתבו חברי יחידתנו: "מורה דרך לשומרים ולנוטרים, כיצד לבלות בשמירה בלי טרוף דעת". "דרכי ניקוי וצחצוח מימי קדם ועד ימינו אלה". "השפעת המדים בקשרי אהבה". "דו"ח מאספות המחאה של נשי החיילים על חוסר חופשות בצבא".
ר' דוד: ר' שמואל, ר' שמואל, בוא הנה מהר! זה פה דבר מענין מאד. רואה אתה פה קופסה עם מכסה שקוף, ובה לולאת נחושת קטנה. בודאי לא תבין מה פירושה, ובכן אני אגיד לך: אין זה אלא כפתור מעיל שראשו השתפשף מרוב צחצוח באחת העמדות שלנו, ונשארה הלולאה בלבד.
ר' שמואל: הה, ידידי, מה ערך לכל זה לעומת הלוח התלוי פה,המראה מספרים מאלפים על חיי התותחן האלמוני במשך שלוש שנים בימים ההם. הבה ונקרא: הוא עמד בשמירה במשך תקופת הזמן 5100 שעות, ז"א 2121/2 ימים שלמים, ז"א – 7 חדשים. למד ידיעות צבאיות במשך 1800 שעות, ז"א 79 ימים שלמים, ז"א – 21/2 חדשים. השתמש בידיעות האלו – 32 שעות. ניקה תותח ורובים – 1350 שעות, ז"א 56 ימים שלמים. הוא אכל במשך 3 שנים – 1095 שעות, ז"א 45 ימים שלמים. עבד בתורנות במטבח – 780 שעה, ז"א 32 יום. הוא ישן התקופה הנ"ל – 7260 שעה, ז"א 320 ימים שלמים, ז"א 10 חדשים. בילה בעיר, עם בחורה, בחברה ובקבארט – 768 שעות, ז"א 23 ימים. בילה בחפש – 1746 שעות, ז"א 84 ימים. הוא סיפר מעשיות ובדיחות בלתי ידועות לחבריו 12 שעות. חזר על בדיחות נושנות – 53 שעות... (עד הנה מגיעים שני הזקנים בקריאת הסטטיסטיקה, כשניכנס לאולם צעיר מוכר עתונים, והוא מכריז בקול רם:הוצאה מיוחדת! מלחמה! היום הוכרזה מלחמה!)
(שני הזקנים מזדקפים ומביטים בתמהון איש בפני רעהו).
ר' שמואל: נו, ר' דוד?!
ר' דוד : נו, ר' שמואל?
ר' שמואל: מה לעשות? הולכים להתגייס.
ר' דוד: אבל... אבל, ר' שמואל, אנחנו כבר זקנים במקצת מלהיות חיילים?
ר' שמואל: שטויות. כלום חושב אתה שאין צורך בגינירלים הבקיאים בתותחנות (בצעדים מהירים הולכים הם אל הדלת, והמקל על הכתף כרובה).
צ. פ – ר

ספרים/גליונות:
שם מספר
עלון התותחנים הסוללה העברית הראשונה לתותחנות נגד מטוסית מס' 10 100003 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT