ספריית בית התותחן, הטרמפ, ז.ש


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : הטרמפ
מספר פריט: 559
מקום הוצאה: בחירת שנהשנת הוצאה: 1944
  סיווג הפריט: כתב עת, סיפור   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון
הערות: "טרֶמפ"
==========
מי מאתנו לא נזדמן לו לעמוד פעם בכביש ולצפות ל"טרמפ" שיסיענו ל"אי-שם" מסויים? עומדים, מרימים יד, מנועעים אותה לכיוון הרצוי, מחייכים אל הנהג, ו...ההסתכלתם בהבעת הפנים שלכם, עת עובר לו הנהג היהיר בלי שים לב, כשהוא פולט אחריו ענני עשן אפור וצורב מצנור ההפלטה? אין פלא אם נשלחת אחרי נהג כזה ברכה כפולה ומכופלת. עתה נהג אני בעצמי, אך אזכור עדיין את רגלי הכואבות, כשהייתי מהלך ככה בכביש ומרים ידים – ועזרה אין.
והנה - - הוא עמד בצד הדרך כמעט בבישנות, וקפץ קצת הצידה כשעצרתי במכוניתי. אחר כך נגש אלי ושאלני אם נוסע אני לס. עניתי בחיוב והוא עלה למכונית. התישב, הסתכל ימינה ושמאלה, הוציא קופסת סיגריות, כבדני באחת, הצית ופלט את העשן באנחת רוחה. "הגנבתי" כמה מבטים לעברו – מנהג לא נאה, לדעתי. הרי זה כאילו אני מודד ושוקל אותו. אך – ההרגל נעשה טבע. ובכך פזלתי לצדו מפעם לפעם. היה זה חייל בגיל 40-45. עלדש בגדו השמאלי – כמה וכמה אותות כבוד. מתחת לכובע בצבצו שערות אפורות לבנבנות. פניו, אם כי היו לא צעירים, וגם חרושי קמטים, הביעו כוח ורצון מיוחד ואומץ רוח. חייל פשוט היה, ללא סרט ודרגה, אם כי נראה היה לי שעשה מיטב שנותיו בצבא.
הדרך מנ. לס. רחוקה למדי, ואחרי הציתו עוד סיגריה פתח ואמר: "אתה יהודי, לא כן?" כבר הורגלנו לשאלה זומצד כל מיני צבאות, בגלל הסמל "מגן דוד" שעל מכוניותינו. ולפני שהספקתי לענות, ענה הוא עצמו על שאלתו: "כן, אותו סימן, איך קראו לזה: מֶגֶו-דייויד?"..
"הסימן הזה שעל מכוניתך – הוסיף ואמר – אנו במו ידינו הצבנו אותו על קבר חברנו שנפל חלל, למעננו, למען נוכל אנו להמשיך לחיות ולנקום את נקמתו הוא - -
כל הדבר נראה לי קצת מוזר, וביחוד כשראיתי איזה אש בהירה נוצצת בעיניו.
הוא המשיך בשקט רב:
"זה היה ב - - . היינו קרובים מאד ליפנים. בקרב על בורמה הענין מדובר. מצבנו היה נואש – מחלקה אחת של חיל הרגלי הגדול שהיה שם. הקצין נהרג בכדור של צלף יפני, והסרז'נט נטל את הפיקוד בידו. לא רק שלא היה בידינו לעמוד על נפשנו מפני היפאנים שעלו עלינו במספרם לפחות פי שלושה, אלא שגם להיסוג לא יכולנו. תקותנו היחידה היתה לחדור לתוך מטע הבננות שהיה משמאלנו; היה זה מטע ענקי, ושם היינו יכולים למצוא מסתור עד אור הבוקר, עד בוא תגבורת. שנים מחברנו צנחו ארצה פצועים קשה. מצבנו היה בכל רע." המספר פשפש בכיסו אחרי קופסת הסיגריות. הצעתי לו משלי; הדליק, הודה והמשיך;"הסרז'נט שהיה האחראי עכשיו, ערך תכנית נועזת: מתנדב אחד יזחל מצד התלים שבמערב עד תחום זריקת רמון וישתיק את המכונה. כולנו ידענו מה צפוי לו, לזה. זהו מה שקוראים דרך בכיוון אחד. אין חוזרים ממסע-טיול כזה...
הוא היה מהשתקנים שבנו. צנום וצר-כתפיים. אך עינים היו לו – בוערות, בוערות. יהודי היה, מוייטשפל, ולא היה מתערב בחיינו אנו. לשתות לא אהב, וגם לא מצא ענין ברדיפה אחרי נערת-רחוב צבועה ומפורכסת.יושב היה וקורא. יכול היה לקרוא שעות בלי לגרוע עיניו מן הספר. והיה קורא גם במין שפה משונה, הנכתבת מימין לשמאל, זו שאתם קוראים "היברו" . והוא התנדב.
הסרז'נט ניסה להניעו מזה; גם היו אחרים שהתנדבו. אך הוא בשלו. לא האמנו למראה עינינו, תמיד הסתכלנו בו בזלזול, גם קראנו לו "תולעת ספרים", והנה הוא התנדב. והאמן לי, אף כי היו בינינו לא מעטים שלא אהבו ביותר את ה-"ג'וּס" – הרגשנו שכולנו חברים כאן, ואין שאלת גזע או דת יכולה לשנות משהו לגבינו. לחצנו את ידו בברכת חברים נאמנה. קשר לאזורו את רצועת רמוני היד, לקח טומי-גַן וזחל.
הרגעים עברו כשעות, כימים, כשנים. הוא התקרב, התקרב יותר ויותר למקום מאורתם של היפאנים, עד שלא יכולנו להבדילו מהסביבה האפורה. אנו, רובינו בידינו, שמרנו את צעדיו. חששנו לצלפים היפאנים המפורסמים בקליעתם המדויקת. אך כנראה מן השמים סייעו בידו. עם זאת נשמעה התפוצצות חזקה, ושברי מכונת היריה עלו בסערה השמימה.
- קדימה! לצד המטע! – צעק הסרז'נט – המעבר פונה!
אותו מצאנו שוכב במרחק 30 יארד מקו המכונה. פצוע היה בקיבה. עדיין נשם, וחזהו עלה וירד, ירד ועלה. נסינו להשקותו מים, אך לא רצה. מישהו תחב סיגריה לפיו; עישן כשתי נשיפות, ואחר – אמר שתי מלים, שצלצולן זר הוא לי, אך סבורני שיצלצלו באזני כל ימי חיי: "שמע ישראל"... והוציא נשמתו.
הגענו העירה. הורדתיו, ולפני פנותו ממני, בתודה רבה, ראיתי ועיניו התנוצצו בברק משונה. על לחיו הימנית התגלגלה דמעה טהורה.
ז.ש.


ספרים/גליונות:
שם מספר
עלון התותחנים הסוללה העברית הראשונה לתותחנות נגד מטוסית מס' 10 100003 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT