ספריית בית התותחן, לקראת התישבות חילים,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : לקראת התישבות חילים
מספר פריט: 561
מקום הוצאה: בחירת שנהשנת הוצאה: 1944
  סיווג הפריט: מאמר, מאמר   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון
הערות: לקראת התיישבות החיילים
מועד המושבים והארגונים מודיעים לנו:
במועצה החקלאית בגבת בא מפנה חשוב מצד המוסדות המישבים בשטח התישבות החיילים. עמדתם בודאי מהדו"ח בעתונות על מהלך המועצה. ברצוננו רק לציין שתי עובדות המעניינות אותנו ביותר: 1) קביעת זכות קדימה להתישבות חיילים ונוטרים, 2) קביעת מספר מקומות בהתישבות ועלית קבוצות נוטרים המתאחדים עם ארגוני חיילים מסויימים, שמתפקידם להכשיר את הקרקע עד שחרורם של החיילים. בזמן האחרון הודיעו באי כוח המוסדות המישבים על 8 מקומות המיועדים להתישבות חיילים, והם קרוב ל-30 אלף דונם. נוסף על כך נעשה עוד צעד להפעלת המחלקה לעניני חיילים ליד הסוכנות היהודית: בהתחלת יוני יכנס לתפקידו הח' גוריון כמרַכז המחלקה הזאת.
מפנה זה שחל מצד המוסדות המישבים מחייב בעיקר את ארגוני החיילים, שעליהם להיות מוכנים לקראת הצעדים הממשיים הנעשים לקראת התישבותם. הגענו עכשיו ל-22 ארגוני חיילים ונוטרים, וקשה להגיד שכולם הגיעו למסגרת ארגונית חזקה עם חומר אנושי המוכשר כבר לחיי חקלאות.
על כל ארגון להגיע ל-50-60 חברים. במספר ארגונים מתנהלת פעולת ארגון מוגברת, אשר הוכתרה בהצלחה רבה. (ארגון "יעל, הודיע שהגיע ל-70 חברים ו-11 מועמדים). הארגונים צריכים להתחיל בפעולה מוגברת עקב המפנה שחל בשטח התישבות החיילים.
בשבועות האחרונים נתווספו ארגונים חדשים אלה:
1) "נחלה" – 25 חברים, שברצונם להצטרף למושב קיים; רובם קבל הכשרה חקלאית.
2) מתוך חברינו בגדוד ב' (כ-300 חיילים שהצטרפו להתישבות) הודיעו על התארגנותם של "ארגון למשק שיתופי" על שמו של גנרל וינגייט – 35 חבר, רוב ניכר עבד בחקלאות; וארגון "המתנדב", כ-30 חבר, הדורשים להצטרף למושב קיים. שאר חברי האיגוד מתארגנים עוד ב-3-4 ארגונים, שעוד לא קיבלנו פרטים עליהם.
3) גרעין פלוגה א' (גדוד א') כ-25 חברים, למושב שיתופי. ממשיכים בהרחבת הארגון. דורשים התישבות עצמאית. חלק ניכר מהם עבד בחקלאות.
4) גרעין למושב דייגים, מונה רק כ-15 חבר, שבקשו מאתנו לברר, אם ישנם חברים בודדים בארגונים שונים שברצונם להצטרף למושב דייגים.
אנו מבקשים מהחברים שברצונם להצטרף לארגון זה שיודיעונו על כך בהקדם ויציינו אם עבדו פעם בדייג.
5) ארגון הנוער "בני אביחיל" – כ-40 חבר.
6) ארגון "החורש" – 37 חברים.
ועד המושבים והארגונים

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT