ספריית בית התותחן, עיתוננו לאן,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : עיתוננו לאן
מספר פריט: 562
מקום הוצאה: בחירת שנהשנת הוצאה: 1944
  סיווג הפריט: מאמר   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון
הערות: עתוננו – לאן?
החבר אברהם י. נותן ברשימתו על נושא זה ("עלון התותחנים" 10) תשובה ברורה למדי: להפסיק. משום מה להפסיק? היות וא) החומר שבעתון מס. 9 רק בחציו הוא פרי עטם של חברי היחידה. ב) העתון אינו יכול להיות חי, תוסס, ער, כי דמות העתון היא דמות חיינו, אשר במשך שלוש השנים האחרונות אין בהם ערות וענין. ג) אין כל תקוה כי העתון בלבד יוכל להכניס ענין וחיים ביחידתנו. נסינו – הוא אומר – ולא הצלחנו; נהיה ישרים עם עצמנו ונפסיק הוצאתו.
אני רואה את העתון כמפעל חשוב בחיינו, ולא אסכים לבטלו בנקל, אלא אם יוכח לי כי הופעתו מיותרת בהחלט ומזיקה לעניני צבורנו.
וכדי להחליט אם העתון מספק את רצוני או שהוא רחוק מזה, עלי קודם כל לקבוע מה אני רוצה למצוא בו, מה צריכה להיות דמותו, במה צריך העתון לעסק ולהעסיק אותי את הקורא, וחבל שהחבר אברהם י. לא הגדיר ברור מה לפי דעתו צריך לתת לנו העתון, ועלינו להסיק זאת מתוך שלושה סעיפי השלילה שלו הנ"ל.
ואותם אשתדל "לעכל". האם מוצדק עתוננו אך בתנאי שכולו יהיה מפרי עטם של חברינו? ומה פוסל אותו אם מובאים בו קטעי מכתבים, ליקוטים, בדיחות? הן הח' אברהם אינו טוען על טיב החומר הזה, אלא על מחבריו. אסכים, נעים יותר היה אילו היה כולו תוצרת שלנו. אבל אם אין בינינו די כותבים, או שאלה היודעים מלאכה זו משום-מה משתמטים ממנה – האם בגלל זה צריך להפסיק את הופעת העתון?איני רואה זאת כסיבה מבפקת. העתון אינו חי, כי הוא משקף את דמות חיינו חסרי ענין וערות. בגלל זה נפסיקו? האם נפסיק גם את חיינו אלה משום שחסר בהם ענין? ולמה, איפוא, נחשוש לראות את בבואת חיינו מעל דפי העתון? אדרבא, יופיע ויבליט את מציאותנו, למען עורר מחשבה בה, למען ראות פגמים ולהציע תקונים לאשר ניתן תיקון. נכון, העתון לבדו לא יזריק ערות לחיינו, אולם בכוחו לעשות את חלקו הנכבד בשטח זה, אם חברים יטו שכם לכך, במקום להתהלך באפטיה נושאת רעיונות-חיסול שונים. האם אלה יהיו חותמות-יושר לנו ("צריכים אנו להיות ישרים עם עצמנו... צריך להפסיק")? האם יושר יקרא גם לזה שמצד אחד מעריכים את העתון כמשקף נכונה את דמות חיינו האפורים, חסרי מתח וערנות, ומצד שני מצליפים בו על אשר אינו חי, תוסס וגורם "טעם תפל" בפי הקורא? לא, כאן משהו לא בסדר. ונדמה לי כי לא העתון אלא מבקרו תעה בדרך, אולי מפני שמיהר מאד ("ומהר אני יושב לכתוב כמה מלים – לא אכתוב תיכף לא אכתוב בכלל"). לי נדמה כי הטעות נגרמה גם על ידי אי-הבהירות בתביעתנו כלפי העתון. אני עצמי אסתפק בהחלט אם אמצא בעלוננו: א) אינפורמציה מסכמת על הנעשה בגולה היהודית, בתנועה הציונית ובישוב. ב) שאלות חיילינו בהווה ובזמן המלחמה, ג) מהווי חיינו אנו, ד) פליטון טוב, ה) הומור – בדיחות, קריקטורות, תוכן כזה של העתון יוכל להיות משפיע בשטח הלאומי ויזכירנו מפרק לפרק את המטרה אשר למענה התגייסנו כולנו; הוא יאפשר תיקונים בהווי חיינואנו; הוא יקשרנו קשר עיניני ומעשי לכלל ציבור החיילים העברים, ויתן לנו גם קצת בדיחות-דעת וצחוק. העתון צריך להמנע מלתת הערכות פוליטיות – אל נהפכנו זירת ויכוחים פוליטיים. המתענינים בכך ידאגו בעצמם להשגת חומר מתאים. ואם נתגבר על האפטיה שהשתרשה אצלנו, וכל אחד, במידת יכלתו וכשרונו, ישתף יד ומוח – אולי לא יצטרך העורך לחפש אחרי מקורות זרים לעתוננו, והוא יהיה תוצרתנו אנו במאה אחוזיו.
ע. ר – ן

ו

ספרים/גליונות:
שם מספר
עלון התותחנים הסוללה העברית הראשונה לתותחנות נגד מטוסית מס' 11 100006 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT