ספריית בית התותחן, גרופל זלמן שרותו בבריגאדה, גרופל , זלמן


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : גרופל זלמן שרותו בבריגאדה
מספר פריט: 576
שנת הוצאה: -,-
  סיווג הפריט: תיק, סיפור   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון
הערות: גרופל זלמן
באוקטובר 1940 הוקמה הבריגאדה. קיבלתי הוראה ממפקד ההגנה שלי להתייצב באזור "הבימה", היו שם 81 איש רובם אנשי ההגנה. הודיעו לנו שאנו מתגייסים לצבא הבריטי ושאנחנו אלה שנהווה את הפלגה הישראלית הראשונה בצבא הבריטי. ההגנה ניהלו משא ומתן עם הבריטים על הקמת צבא פלסטינאי והם הסכימו כנראה. הגיוס היה מידי, אמרו לי שאני לא חוזר לעבודתי.
הודיעו לי שאני נוס לשריפה. היינו תותחנים לכל דבר שזכו לאימונים מוקצעים סדירים.העבירו אותנו לאזור חיפה שם קיבלנו את התותחים הראשונים, תותחים אלו היו איטלקים קטמם 20 מ"מ ונתנו לנו הדרכה חלקית שכללה טיפול, ניקוי וכו'. האנגלים לא הכירו כ"כ טוב את התותח, התותח נועד לשתי מטרות: נגד אווירונים ונגד טנקים. ב- 1940 היו לנו כמה עמדות תותחים בים המלח, נמל חיפה בנגב וערד בתקופה זו עוד לא דיברו על הבריגאדה. חלק מהאנשים התגייסו גם לחי"ר הבריטי BUFS חלק מהאנשים סומנו לתפקידי קצונה אליהם הם יצאו יותר מאוחר ( ביניהם שמואל אדמונד.)
למרות שהיינו בארץ מצאנו את עצמנו בלב החזית: הצרפתים היו מגיעים בלילות של ירח מלא להפציץ את אזור חיפה ( אזור חברת חשמל) עם מטוסים. פצצה אחת נפלה 10 מטר מעמדת התותחנים הסמוכה. העבירו אותנו יותר מאוחר לקפריסין ושם החליפו לנו את התותחים ל,"ברדס", תותחים שבדים, שהיו כולם יותר רציניים. היינו שם כשנה עד שנוצרה הבריגאדה. העבירו אותנו כשנודע שקו החזית התרחק ויש צורך להגן על קפריסין.
הגיווס לבריגאדה היה משתי סיבות:
1. להלחם בנאצים.
2. ללמוד איך נראה צבא בפועל ואיך מתנהלת מלחמה.
אח"כ ריכזו אותנו במצרים בפורט פואד (ליד פורט סעיד) זה היה מעמד חגיגי: הגיע משה שרת, אז י"ר הסוכנות והבריגאדה החדש בנגמין ותזמורת ישראל. משם הועברנו לנאפולי באוניות משא (דרום איטליה)ועברנו הסבה לתותחי 25 ליטראות. עברנו שם הדרכה מקצועית על התותחים. הבריגאדה הורכבה מ- 3-4 גיוסים הראשונים שהיוו 3 סוללות- רג'ימנט שלם. הקרב הגדול היה על גדות הסניו בצפון איטליה.
הקרבות היו פשוטים: קיבלנו טווחים מראש הרינו. התקדמנו עד לעמק בצפון. הירי נמשך כל הלילה מהעמק, זה היה מחזה מרהיב. בבוקר התקדמנו הגרמנים החלו לסגת ובסוף ה- 45 המלחמה נגמרה. האיטלקים אז עזרו לנו מאוד. גרנו ליד הכפרים, הם דאגו לנו גם למחסה ואוכל.
משם הועברנו לבלגיה והולנד היינו על תקן חיל מצב ושמרנו. הייתה תקופה שהייתי ממונה על מחנה שבויים גרמני. כבר לא התעסקנו בתותחים. אחרי המלחמה חלקנו נשלחנו לקצונה. תקופה קצרה מכן באפריל התפרקה הבריגאדה.

ספרים/גליונות:
שם מספר
בריגדה ראיונות ותיקים א' 566 חיפוש
ותיקי חיל חומרים ראיונות 1303 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT