ספריית בית התותחן, צבי אלאור הקרב על צמח, אלאור ,צבי


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : צבי אלאור הקרב על צמח
מספר פריט: 583
שנת הוצאה: -,-
  סיווג הפריט: תיק, סיפור, סיפור   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון
הערות: צבי אלאור:

הייתי בצבא הפולני שעבר מרוסיה ב 42 - 43 למזרח ודרך הצבא הרוסי הוצבתי קודם בעיראק ואב"כ בלבנון. משם נסעתי לחופשה עם כמה חברים. לאחר החופשה באנו ארצה וכבר לא חזרנו לצבא הפולני, נחשבתי עריק יחד עם יהודים נוספים.
הייתי בקיבוץ ואח"כ נוטר, ב 48' התגייסתי לצה"ל והופניתי לתותחנים (בצבא הפולני לא הייתי תותחן) . נשלחתי לתפעל תותחי 20 מ"מ ולהתאמן בהרצלייה ע"י ביהמ"ש (בית- הספר לחילות שדה).התאמנו כמה ימים ונשלחנו לקרב תל עריש (הקרב הראשון שלנו) אולם הקרב נכשל בגלל חוסר תיאום ותזמון של התותחים.
אחרי מספר ימים נשלחנו בשיירה, שמפקדה היה , אפרים שורר, לעמק הירדן.
התותח שלי היה מוצב בשאר הגולן. אני לא זוכר עם ירינו או לא. ב- 18 במאי חיש (חיל- שדה) עזבנו את הקיבוץ. ב- 19 לחודש ,סיוענו לפלמ"ח בהתקפה על בית ירח, ל"מ לכבוש את צמח. ירינו על צמח ,אך דבר לא קרה.
למחרת ב- 20 בחודש הגיע התותח השני (סוסנר המפק'צ) והתותח הנוסף שהיה יצא מכלל שימוש. התותחים לא פעלו כראוי, קיבלנו תגבורת מחי"ש ומהגדנה שמצאו את עצמם תחת הפגזה של שני מטוסים מסוג אנסון+ תותחים סורים, רוב האנשים הסתתרו בצריף הסמוך. בחוץ נשארו שלושה ארבעה אנשים שהיה להם את האומץ להמשיך ולפעול .
הסורים התקדמו עם משוריינים לאורך הכנרת. הם היו גלויים לגמרי, הצוות ירה ופגן במשוריין הראשון ואב"כ בשלישי והכוח נתקע ולא יכול היה לרדת מהכביש. השמחה הייתה עצומה וכולם קפצו משמחה ואושר, זה היה משהו יוצא מן הכלל.
הכדורים שירינו, היו זוהרים (נותבים, זאת הייתה תחמושת נ"מ) שחדרו שריון דק ירינו לכל עבר והכדורים אכן עשו את העבודה והרתיעו אותם.
ירינו את הכדורים אחד אחרי השני במקום בצרורות , כי היה מעצור בתותחים(זאת בעצם הייתה הפעם הראשונה שהחבר'ה הרגישו מה זה קרב אמיתי) לאחר זמן מה הייתה הפוגה וראינו שהם נסוגים. נסיגתם המוחלטת התבצעה למעשה רק אחרי שהנפוליאונצקים 65 מ"מ ירו. לאחר מבצע הייתי בבורג' ( בין תול- כרם וכפר יונה)

ספרים/גליונות:
שם מספר
בריגדה ראיונות ותיקים א' 566 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT