ספריית בית התותחן, ההתחלה גיוס תותחני החוף 1939-1940,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : ההתחלה גיוס תותחני החוף 1939-1940
מספר פריט: 587
שנת הוצאה: -,-
  סיווג הפריט: תיק, סיפור, סיפור   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון
הערות: ההתחלה גיוס תותחני החוף 1940 - 1939

עם פרוץ המלחמה בפולין, ב-1 בספטמבר 1939, והצטרפותן של צרפת ובריטניה למלחמה, החלו הבריטים לתת דעתם גם על המזרח-התיכון והארץ. הפיקוד הבריטי, הקצה אמנם את גונדת תותחי החוף ה-17 , שהוקמה . לא מכבר במצרים, להגנת חיפה, אולם לשלטונות היה נהיר, שאין לרשותם מספיק כוח-אדם להגנה סבירה של ארץ ישראל.
ארבעה תותחי חוף הוצבו במפרץ חיפה להגנת הנמל ובתי-הזיקוק. חלקם אוישו על-ידי משרתי קבע ((REGULAR ARMY )ׂבריטים. מפקד הגונדה הציע למפקדו רעיון נועז - לגייס מתנדבים יהודים, כדוגמת המלטזים בנמל ולטה. ב-4 בספטמבר פנה מפקד הדיוויזיה ה-8 הבריטית והאחראי על מרחב הצפון של הארץ אל הסוכנות וביקש שנים-עשר מתנדבים לשירות הצבאי, מבלי שהגדיר במפורש את תפקידם. בסוכנות לא הקשו קושיות. באותו יום פורסמה הקריאה להתנדב. במקום להמתין להתחלת הגיוס המיוערת ב-10 בספטמבר, הופעל הגיוס מיד.
ב-7 בספטמבר 1939 , יומיים לאחר כניסתן של בריטניה וצרפת למלחמה נגד גרמניה הנאצית וחמישה ימים לאחר שזו תקפה את פולין, מאז שעות הפוקר, עמד תור ארוך של צעירים בתחנה של מכבי-אש בחיפה, שנועדה לשמש לשכת רישום הגיוס.
ועדת הגיוס החלה לפעול ואז הוברר שלבריטים דרושים 200 צעירים לשירות במשטרה, אשר בחלקה נפלה השמירה על המושבות הגרמניות בארץ, שעב פרוץ המלחמה הפכו למחנות סגורים. אלה, שרצונם ללחום היה עז והשירות הצבאי נראה להם חזות הכול, נרתעו, אולם תוך זמן קצר, הופיעה דרישה לשנים-עשר איש נוספים 'לצבא, ללא הגדרה ברורה מה הכוונה.
המתגייסים לתותחנים חתמו על חוזה שירות לעובדים אזרחים, כחיילים - מיוחדים (SPECIAL SOLDIERS) מאחר שבתקופה זו לא אושר עדיין רשמית גיוסם של יהודים מן הארץ לצבא בריטי. ביסודו, היו בחוזה סעיפים שחייבים להירשם כאשר מגייסים "עובדים אזרחים" לכוחות הביטחון/צבא בריטי בפלסטין, כמו תנאי השירות (בהתאם לתקנות משנת 1930 ושינויים מאוחרים יותר), התשלום, צורכי מחייה, תנאי פיטורים והתפטרות והסכמה להיכלל במסגרת השיפוט הצבאי.
בתחילת חודש דצמבר 39' צורפו שמונה הבחורים מגונדת ההוביצרים ועוד 20 שגויסו אז לגונדה ה-7 נ חופים. זאת, לאחר שהגונדה שלהם עזבה

לצרפת וחוזה השירות של ה"נטיבס" לא אפשר להם לעזוב את חופי הארץ. כאשר באותו חודש דצמבר התקבל חוק המאפשר גיוס מתנדבים ארץ-ישראליים לצבא, חוילו התותחנים ממש. שוב מילאו טפסים והפעם טופס חיול רשמי - הם חתמו עליו, לרבות שבועת אמונים. הם הושבעו בטקס, קיבלו פנקס חייל וכן מספר אישי. המספרים 8001 -8042 PAL העידו בבירור שבדצמבר 1939 היו 42 ארץ-ישראליים מגויסים לארטילריה המלכותית. הם אמנם נשארו יחידים במשך קרוב לשנה, עד אשר בסתיו 940 1 החל גיוס מסודר לתותחני נ"מ.
ייחודו של גיוס קטן ממדים זה, בשני נושאים : ראשית, היו אלה יהודים ראשונים מן הארץ אשד גויסו לצבא הבריטי בכלל ולארטילריה. שנית, למרות כוונותיו של השלטון לגייס גם ערבים נשאר כל הגיוס של תותחנים מן הארץ, בכל תקופת המלחמה ועד סופה, ובדומה לזה הראשון, על טהרת היהודים. את הרגשת השייכות לסוג נשק מיוחד וההתמחות המקצועית, שעמדו לרכוש, חיזקה, כמובן, עובדת גיוסם לצבא שנעשתה כחוק.
הם צורפו ל"ארטילריה המלכותית" עתירת המסורת והידע. ניתנו להם מדים עם תג כתף אדום-כחול (צבעי הארטילריה הבריטית) וסמל התותחנים על הכובע. הסמל היה בצורת תותח עם כתר ועליו רשוםUBIQUE QUO FAS ET GLOORIA DUOUNT ("לכל מקום שמוליכים הצדק והתהילה"). לגאוותם. על היותם הזרים הראשונים, לשרות ביחידות הארטילריה המלכותית, היה מקום.
אולם, פרט לרגעי התרוממות הרוח המעטים כגון גיוס וחיול היו חיי המתנדבים העבריים ביחידות המעורבות, קשים ביותר. גונדת ה-17 של תותחי החופים הכבדים, הוקמה כדוגמת יחידות אחרות של תותחי חוף בנמלים העיקריים של האימפריה הבריטית (הונג-קונג, סינגפור, עדן, גיברלטר, מלטה ועוד). אנשי צבא הקבע, הורגלו לגייס בכל מקום "ניטיבס" לעבוד בעבודות משניות - שמירה, שירותי ניקיון ואחרים וכן העמסת תחמושת. אלה היו אנשי שירות הקבע הבריטי לפני המלחמה (זה היה השירות הצבאי היחיד שהתקיים באנגליה). הצבא שימש להם אפוא מקור פרנסה ואורח חיים. היו אלה אנשים בעלי השכלה נמוכה, שפתם הייתה דלה, אך "עסיסית". מאחר שבילו תקופה ארוכה רחוק מן הבית, היו הימורים ונשים אמצעי הבילוי והבידור היחידים.
סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT