ספריית בית התותחן, אוגנדה וישראל תולדות יחסים מפותלים, עודד, אריה


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: אוגנדה וישראל תולדות יחסים מפותלים
מספר הכותר: 619
מקום הוצאה: ירושליםמוציא לאור: כתרמשנה (עברית): תשס"ב
משנה (לועזית): 2002
סיווג: ספר עיון 
סוגה-ג'אנר: תיעודי 
מספר עמודים: 248
מפתח (Index): בחרמסת"ב (ISBN): 965-90464-0-5
תקציר/הערות: בשנות ה-60 הייתה אוגנדה המדינה האפריקנית שבה הפעילות הישראלית הייתה הנרחבת ביותר ובתחומים מגוונים, אזרחיים וצבאיים-ביטחוניים. אלפי משתלמים אוגנדים למדו בישראל ומאות מומתים ישראלים שוגרו לאוגנדה.

במרס 1972 גירש הנשיא אידי אמין את כל הישראלים מאוגנדה וניתק את היחסים הדיפלומטים עם ישראל. במהלך אותה שנה ולאחר מכן, ב-1973, ניתקו כמעט כל מדינות אפריקה את יחסיהם הדיפלומטים עם ישראל. זו הייתה מכה קשה וכואבת שניחתה על מדיניות החוץ של ישראל.

הספר סוקר את התפתחות היחסים בין ישראל לבין אוגנדה כמקרה בוחן לתהפוכות שאירעו ביחסי 'שראל עם מדינות אפריקה ב-40 השנים האחרונות, אלא שבאוגנדה תהפוכות אלו היו חמורות יותר. המחבר בודק את הסיבות שהובילו למצב זה וסוקר את הלקחים שנלמדו ושיש עוד ללמוד מהניסיון המר באוגנדה כדי להשתית את יחסינו עם מדינות אפריקה על בסיס יציב יותר. בספר ניתנה סקירת רקע על יחסי ישראל-אפריקה וההתפתחויות באוגנדה משולבות במרקם היחסים שבין אפריקה לבין ישראל בכללותם.

המחבר היה מעורב בהתפתחות היחסים עם אוגנדה מתחילתם והמשיך בטיפול בנושא האוגנדי במסגרת עבודתו במשרד החוץ גם בתקופה שהיחסים הדיפלומטים היו מנותקים. הוא לקח חלק במאמצים שהביאו לחידוש היחסים עם מדינה זו ב-1994. סקירת ההתפתחויות מבוססת על ניסיונו האישי ועל מקורות ראשוניים.

אריה עווד קיבל את תואר הדוקטור מאוניברסיטת תל-אביב. ב-1957 הצטרף למשוש החוץ ושירת בתפקידים שונים באוגנדה ובאפריקה וכמו כן כשגריר בקניה, זמביה, מאוריציוס, איי סיישל, לסוטו וסואזילנד. פרסם ספרים ומאמרים בנושאי האסלאם באפריקה וביחסי אפריקה והמזרח התיכון. עתה הוא מרצה בכיר במכון ללימודי אסיה ואפריקה באוניברסיטה העברית ועמית במרכז אבא אבן לדיפלומטיה ישראלית במכון למחקר על שם טרומן של האוניברסיטה העברית.
סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT