ספריית בית התותחן, עוצבת התקומה, הרטמן .מנחם


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : עוצבת התקומה
מספר פריט: 621
מקום הוצאה: זכרון יעקב מוציא לאור: בית התותחן שנת הוצאה: -,-
הערות: עוצבת תקומה  הסטוריה
אגד ארטילרי 9222 היה, ויהיה תמיד אגד מיוחד וייחודי! מאז הולדתו ועד היום, שנת 2011, היה תמיד שונה מהכלל , ראשוני בכל דבר, מלא תהפוכות, ותמיד אתה מוצא בהיסטוריה שלו עוד ועוד אסמכתאות לעובדה, שאגד ארטילרי 9222 נבחר לא פעם כאגד המילואים הטוב בארץ! כמה חטיבות ו/או אגדים יכולים לומר שהיו להם במשך שנתיים נ15* גדודים? (כן, זו אינה טעות,) כמה חטיבות יכולות לספר על לחימה בשלוש חזיתות במלחמה אחת? אגד שהצמיח מתוכו מפקדים רבים ומהוללים, שחלקם תפס ותופס משרות רמות בצה"ל עד היום, בחילות ותפקידים רבים ושונים. היום יכול כל חייל באגד לומר בראש מורם :
"אני באגד 9222 4 ועל כך גאוותי" !

א.א. 9222 הוקם בשנת 1970 בשמו הישן: א.א. 213. עד אז היו בצה"ל "אגדים משימתיים", שלא היו שייכים לשום אוגדה, והמפקד הישיר שלהם היה הקתמ"ר. אימון ההקמה של האגד החדש היה למעשה "אבן הפינה" לעוצבת התקומה היום.
אוגדה 146 הייתה עתודה מטכ"לית, ובנויה על בה"דים. לכן, מפקד האגד היה מפקד בה"ד 9 (בסיס הדרכה של חיל התותחנים). המפקד הראשון של א.א. 213 היה אלי עשת וסגנו היה מאיר ויזל.

הסד"כ הראשון של האגד :
עם הקמת האגד, היו לאגד 2 גדודי תותחים %450, גדוד אחד "פריסט", גדוד של מרגמות 120 וגדוד מכמ"תים (מרגמות 160). מפקדי הגדודים היו : אריה מזרחי (וסגנו אורי מנוס), יוסי שעיה, שמעוני וישראל שני נן"ל).

פלוגת הסיור של האגד הייתה הראשונה בצה"ל במתכונת זו, כשמפקדה היה (ונשאר עד סוף שנות השמונים) נתן יקים, הידוע לוותיקים בכינויו "דוניו".

האימון הרציני הראשון היה בפברואר 1973. אוגדה 146 מתאמנת והאגד מצטרף אליה. אימון נוסף מתבצע לקראת סוף הקיץ, ואליה מתווספים אנשי מפקדת האגד ומפקדי הגדודים (אימון שילדי,) בראשות מפקד האגד החדש דני פיינשטיין (אבידר). שמגיע לקבל את הפיקוד על האגד, תוך כדי אימון. האימון מסתיים אי-שם בחודש ספטמבר, ואז מצטרפים לאימון שילדי של אוגדה 146.
לקראת ראש השנה, מסתיים התרגיל. החבר'ה הולכים הביתה, הקצינים (בחלקם) עדיין מגויסים,
מלחמת יום- הכיפורים
לקראת פרוץ מלחמת יום הכפורים ואחרי 2 האימונים שעברו אנשי האגד במשך שנת 1973, מצב האגד היה מעניין מאוד :
הקצינים והמס"חים מסיימים אימון עם האוגדה בערב ראש-השנה, יתר חיילי האגד שוחררו, והכלים עברו לסדנאות, כדי שיהיו מוכנים בבוא העת. בקיצור, אין חיילים ואין כלים !
ב5- לאוקטובר קורא מוסה פלד, מפקד האוגדה, למפקד האגד, לישיבה במפקדת האוגדה ברמלה, ומטיל עליו לגייס את האגד. חיילי האגד מגויסים תוך 24 שעות. אבל מה עם הרכבים (שעדיין בסדנאות)ז כעת מתחיל "מרוץ נגד השעון", כדי שאפשר יהיה לצאת למלחמה. תחמושת לוקחים מכמה מקומות. מנחל שורק, מרמת פורייה, ואפילו "גונבים" (ברמת הגולן,) משאיות תחמושת של אגדים אחרים. קצינים יוצאים "בחפוז" לחפש ולקחת חזרה את כלי הרכב מהסדנאות (כמובן מה ששלם ולא מפורק!). קצין האספקה של האגד היה אלברט ארז (רג'ואן) ולדברי ההיסטוריונים "היה ממש אשף" במציאת כל החסר. מצטיידים במחנה יעקב, בפיקודו של ויזל הסגן, כאשר הקס"מ היה עמרם בלום (בהמשך - וס"ט האגד).
סד"כ האגד כולל בשלב זה :
1. גדוד 405 - עם כלים %4109 כשהמג"ד הוא אריה מזרחי.
2. גדוד 899 - גם עם 4109ן והמג"ד הוא יוסי שעיה.
3. גדוד 822 - עם 105 מ"מ (פריסט)
4. גדוד - מרגמות 160 מ"מ עם המג"ד שמעוני.
5. גדוד - מרגמות 120 מ"מ , והמג"ד היה ישראל שני ז"ל.

מעניין לציין
1. 2 גדודי ה-%4109 היו הראשונים בצה"ל עם הכלים האלו.
2. גדוד המכמ"תים (160 מ"מ), היה קודם בכלים 125 מ"מ נגררים.
3. גדוד 889 היה לפני כן "הגדוד הירושלמי". עם קנים של 25 ליטראות.
4. הגדוד של ישראל שני ז"ל, הגיע מ459-.

ביום ראשון, ה6- לאוקטובר נקראה ישיבה במטכ"ל, שמשתתפיה היו : דדו, טליק ומוסה פלד. הם נכנסים לדיון. מוטי כץ, דני פיינשטיין ונהגו מחכים בחוץ. ואז יוצא מוסה פלד ואומר : "עולים צפונה".

תוך כדי נסיעה צפונה, מחלקים מעט מפות שיש, וגם הפקודות הראשונות יוצאות תוך כדי נסיעה. בינתיים מחלק מפקד האגד את הגדודים :
גדוד 405 נותן סיוע לחטיבה 7 (חטיבת ברק) ברמת הגולן.
גדוד המרגמות 120 מ"מ הולך עם גורדון (חטיבה 670 ), לבקעת הירדן.
המרגמות הכבדות (160 מ"מ) והגדוד של יוסי שעיה עולים יחדיו צפונה.
גדוד ה105- (הפירסט) עולה צפונה דרך כביש החוף וואדי ערה.
הלחימה ברמת הגולן:

מפקד האגד מגיע לחפ"ק הפיקוד בצפת עם מפקד האוגדה. הוא מבקש מפות (הם היו בירושלים ואין להם בכלל מפות של הצפון!), תדרים, מרשמי קרב וכו'. סוף סוף אפשר לראות את אזור הקרב ולהתחיל לתכנן משהו רציני.

בינתיים מובילים ויזל ו דוניו אוי גדודי האגד בדרכם צפונה. גדוד ה"פריסט" קיבל אישור לנוע על כביש החוף ומשם דרך ואדי ערה צפונה.

לאחר ישיבה אצל חקה ותוספת שיחה עם חיית בר-לב, (ורב הנסתר -עדיין - על הנגלה באותה ישיבה), מקבלים את דעתו של מוסה פלד לתקוף מדרום רמת הגולן. העלייה תהיה מצמח דרך פורסי, קבוצת פלורית ראשונה נערכת ביום ראשון בלילה בצמח בשעה 12. (כרגע יש בצמח רק מפקדה, ללא אפילו כלי אחד! הכלים מגיעים לאט-לאט תוך כדי שעות הלילה). הפקודה ניתנת למח"טים ולמפקדי הסיוע. יוסי שעיה מצטרף ליוסי פלד, ישראל שני עם גורדון.

ביום שני, 7 באוקטובר בשעה 3 לפנות בוקר הגיע הגדוד הראשון של האגד, ה"פריסט", הגדוד הראשון שנכנס לקרב היה ה"פריסט" שהגיע הראשון, ומקבל הוראה להיכנס לשיירה עם 205. (מאותו רגע לא חזר יותר ה"פריסט" לאגד, ונשאר ברמת הגולן לטובת הפיקוד.) בשעה 8 בבוקר מתחילה העלייה לרמת הגולן.עוברים את כורסי. בעליה האחרונה לפני בני יהודה פורסים. המצב קשה מאוד, פתאום עולה על הרשת אורי מנוס (סמג"ד 405), הוא ישב עם 2 סוללות, ואומר : "המפקד, אני עומד לרשותך". מפקד האגד שמח שיש לו גדוד שמוכן לירות. כל מי ששמע אותו ברשת, ושמע את הטיווחים והירי, לא יכול לחלום שיש לו רק כמה כלים בודדים (קראו בהמשך על הגדוד!). דוניו רואה בדרך משאיות עם פגזים, ומצרף אותם אליו, וכך יש הספקת תחמושת לגדודים, ובמיוחד לגדוד של אורי מנוס. ויוניו עולה דרך הפתחה ומעלה גמלא ואיתו גדוד המכמ"תים ועוד גדוד %450. באמצע העלייה התחילו לירות לכוון חושניה. (היה זה הירי הידוע על גדוד הנ.ט. הסורי שהמתין לטנקים והושמד!) לאחר כיבוש הג'וחדר מגיע מפקד האגד לביקור בגדוד 405, הנמצא באל-ארבעין.
ביום שני (8 לאוקטובר) בצהריים מדלג האגד לכוון אל-על, 2 גדודים (של שעיה וה%4109) המכמ"תים נמצאים על ידו בציר השני. וכולם פורסים יחד.

גדוד המרגמות 120, שהיה פרוס על-יד תל הג'וחדר, חטף אש קשה מאוד. שם נהרג קת"ק של האגד. כאשר נכבש תל-פארם, קירבו את המכמ"תים עד מתחת לתל.

ביום שלישי האגד נמצא על ציר הנפט, והגדודים על ידו. יורים וזזים מעט, בגלל הירי עליהם. המכמ"ת קיבל נפגעים רבים. ההמשך היה בכודנה, שם היה קרב קשה.

אחרי ייצוב הקו, ב16- לחודש, התחילה הפריצה פנימה, כאשר הארטילריה נכנסת עם הכוחות ונותנת סיוע לאש. לקרב נכנסו כוחות ירדנים ועיראקיים, והאגד יורה ומשמיד חלק גדול מהם.

בשלב זה מקבל האגד ת.פ. גדודים רבים שהיו בשטח. כל גדוד שלא היה שייך לאגד צפוני (והיו הרבה גדודים דרומיים !) - סופח לאגד 213.
אחרי הכניסה למובלעת, קיבלו פקודה לרדת דרומה לסיני. הגיעו מובילים, והגדוד של יוסי שעיה ירד ראשון, וצלח עם ברן את התעלה. (עם שרוו צלח גדוד 872 שהצטרף אחר-כך לאגד כגדוד 8204) האוגדה ירדה לסיני אחרי הצליחה, לקראת סוף המלחמה. הגדודים שהיו ברמה נשארו שם.

אגד 213 יורד לסיני כמפקדה עם סיור האגד וגדוד מרגמות 120 (שיורד עם החטיבה שהוא מסייע לה), ומקבלים את כל הגדודים שנמצאים בראש הגשר של הצליחה. (7097,7115,8204,7037 וכו'). כעת מונה האגד 6 גדודים.


ספרים/גליונות:
שם מספר
אגד 9222 עוצבת התקומה 614 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT