ספריית בית התותחן, אגד ארטילרי 9222 ספור לחימתו של אגד 405 "ארבל" ברמת הגולן במלחמת יום הכפורים, index,follow


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : אגד ארטילרי 9222 ספור לחימתו של אגד 405 "ארבל" ברמת הגולן במלחמת יום הכפורים
מספר פריט: 622
מוציא לאור: בית התותחן שנת הוצאה: -,-
  סיווג הפריט: מאמר, מאמר, תיק   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון
הערות: אגד ארטילרי 9222

סיפור לחימתו של אגד 405 "ארבל" ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים.


- לקראת ראש השנה 1973 גברה המתיחות ברמת הגולן,הסורים החלו לרכז כוחות חיל הרגלים שריון ותותחים בסדר גודל משמעותי. בעשרת הימים בן ראש שנה ויום כיפורים הגיע מספרן של היחידות הסוריות הרוסות בקו למימדים חסרי תקדים.

במסגרת תגבור הכוחות הסדירים עלה לרמה"ג ב-1 אוק' 1973 1גדוד "ארבל" כולו מבסיס הקבע שלו ממחנה "בילו" במרכז הארץ. הגדוד עלה לרמה"ג למחרת ראש השנה ונערך לקבוצות לחימה הבאות 1-3 סוללות תותחנים לפריסה בקו. קציני התצפית והקשור הארטילרי חברו לכוחות השריון של חט' 7. סוללת המפקד שעיקר תפקידה לספק את התחמושת לסוללות התותחים פרסה במרחק קצר מאחור.

על מנת לתת מענה סביר לנחיתות הכמותית שלנו מול הסורים פוצל הגדוד לפריסה רחבה כאשר סוללה ג', עצמאית בגזרה הצפונית ליד תל חרמונית ובגזרה הדרומית מפקדת הגדוד וסוללות א' כבועז" פורסים באזור ג' וחדר-דרומית לתל זוהר.

ספור לחימתו של הגדוד סובב ומתמקד בספור של חייל' סוללה "בועז", הסוללה הפרוסה בנתיב ההתקדמות של הצבא הסורי כ- ק"מ וחצי ערבית לתל ג' וחדר על הדרך עפר המתחברת לציר הנפט. המקום נבחר מתוך מגמה למצוא מסתור מאש תותחיו של האויב.

כמה דקות לפני השעה שתיים, בצהרי יום כיפורים נפרצה שלוות יום הצום ע"י רעמי התותחים והפצצות מטוסים. חיילי הסוללות ההתאם לתרגולות הידועה רצים לתפוס איש איש מקומו ותפקידו ליד התותח.

באותו הזמן והמקום אתר במרכז רמת הגולן מפקד הגדוד וקציני התצפיות הקדמיים בתדרוך אחרון בחטיבה 7. תפקידם של הקצינים אלו להיצמד לכוחות השריון של החטיבה לתכנן ולהפעיל את אש התותחים בדיוק ובעוצמה הדרושה וכך לאפשר לחטיבה להגן על גזרה הצפונית של רמה ולהשמיד את האויב ולמנוע ממנו לפרוץ את קו הצפוני. קצינים אלו עם צוות מצומצם היוו את הכוח הקדמי של גדוד Y'W~ מגע ראשון עם האויב.

מוצבי הקו הראשון ברמת הגולן עמדו משעת העסקה המלחמה בהכנות תותחים ומטוסים ומול תקיפות שריון ורגליים סורים, לוחמי הצנחנים הדפו התקפות האויב לעיתים על גדרות המוצב הנפט. גל אותה את ירו הסוללות הגדוד לא הפוגה בסיוע למוצבים והתקלות הטנקים הצמודות אליהם. בכל שעות הירי נפלו פגזים בקרבה ובתוך העמדות ובשעה 15[30 נפגעו 2 חיילים ראשונים מפגזי האויב בסוללה ב'. לא היה מקום להחליף עמדה כי כל השטח כוסה באש תותחי האויב 
ובסוללה ג' הרוסה בצפון הגזרה המצב דומה מגזי איוב מוצעים בעילות רצופה של הסוללה ונפגעים ראשונים מחייבים שינוי מיקום העמדה.

הדרישה לעזרה וסיוע ארטילרי למוצבים הלכה וגברה וכמות הפגזים שנורו תוך מספר שעות הייתה גדולה ביותר וחייבה את סוללה המפקד לשגר משאיות תחמושת רבות ככל האפשר לעבר עמדות הסוללות הסריקה המהירה של התחמושת תוך בצוע יד' בלתי פוסק על אף שנעשתה לאחר יום צום התבצעה בהתלהבות ובמהירות תוך גילויים כל עזרה הדדית ועבודות צוות נפלאה.

במשך 8 שעות רצופות תחל משעה שתיים בצהרים ועד שעה עשר בלילה נמשכו חילופי האש ולעומת זאת לא היו יותר פגיעות ישירות בעמדות הסוללות.

החלק ההרואי והטראגי של הסוללה "בועז" מתחיל במוצאי יום כיפורים בשעה עשר וחצי בלילה. פצצות תאורה החלו ליפול באזור העמדה, חיילי הסוללה מיהרו לכבותן מן יזדהו ע"י האויב, במקביל נשמע רעש מוזר מכיוון הרכס שממול המצב לא היה ברור לאיש. עד שלפתע הופיעו על גבנון הקרקע במרחק כ- 50 מ' בלבד מן הסוללה קבוצות טנקים שתותחיהם מופנים מזרחה לכוון השער הסורי. הופעתם הפתאומית של הטנקים בלב מערך ישראלי הובילה את חיילי ומפקדי הסוללה למסקנה כי אלו הטנקים שלנו. על כך לא נעשתה כל פעולה של דילוג, פילטו או ירי בכינון ישיר לעבר הטנקים.

בשלב זה החליט אחד מקציני הסוללה לגשת ולבדוק מקראי מי הם הטנקים המפריעים לירי הסוללה, על כך בתמימותו צעד בקומה זקופה ובצעד רחב וכשהיה במרחק 10 מ' בלבד מן הטנק הראשני נורה לפתע מן הטנקים זיקוק ירוק ולאורו הבחין הקצין שלפניו טנקים הסורים. 


לא הייתה שהות לפעולת התגוננות או מילוט כי מיד התחילו הסורים פוגעים תחילה בנגמ"ש הפיקוד ולאחר מכן פוגעים בזה אחר זה בתומ"תים ומשאיות התחמושת, רבים מחיילי הסוללה מצאו פיתח במקום, אחרים פצועים ובריאים מנסים לחלץ עצמם משדה הקטל.

קצין נוסף של הסוללה שנפגע בעת פגיעה בנגמ"ש הפקוד מצליח להגיע את אחד התל"מים ולאסוף עליו חלק מהניצולים כשהוא עמוס פצועים ועמיו מספר חיילים שלמים ובריאים רצים לצד הזחל"מ בליווי פגזים סורים ואש מקלעים הפוגעים בקרבתו. הניצולים מגיעים אל סוללה א' ומפקדת הגדוד ומקבלים טיפול ראשוני.

במקביל מארגן קצין נוסף של הסוללה קבוצה חיילים שיכולו נעים מערבה רגלית ובדממה בתוך הוראות עד הגיעה לקוי כוחותינו העורפיים.

מסעם של קבוצת הניצולים בזחל"מ לא הסתיים, באותו הלילה נעשה ניסיון לעלות על ציר הנפט ולסגת דרכו לכיוון נפח. הקבוצה יוצאת לדרכה תוך שהיא שומרת קשר רדיו עם ה-סמג"ד אלא שגם דרך זו חסומה ע"י טנקי האויב, נתקבלה החלטה לסגת ישירות מערבה אל מעבר הכנרת אלא שהשירה הקטנה עם ה-זחל"מ בראש
מאבדים דרכם בחשיכה ונתקלים באש טנקים סורים מטויח קצר, חייל נוסף של סוללת "בועז" נהרג.

תחת מקלעי מתותחי הסורים נאלצת הקבוצה, חייליה שותתי דם, המומים ומגיעה לכוחותינו בכנרת ביום א' בצהרים. ניתן להסביר את היחלצו רק ע"י תושיית המפקדים והחיילים ורצון החיים החמיר.

המפקד הגדוד וסוללה א' אשר בדרך גם לא נתגלו לעיני שריון הסורי מתארגנים למסע החוצה ניסיון לסרוק שטחה של סוללה "בועז" לא מצליח, השטח כבר רווי כוחות סורים והכוח מתחיל לנוע מערבה להתמקם בגבעת בזק.

עם שחר יום א' פורס הכוח בגעת בזק ~מיד נחלץ לסייע באש למוצבים הנצורים בדרום הרמה.

בדרך לגדוד אמורה הייתה להגיע שירה חמושה בפיקודם של השליש והרס"ר גדודי, שיירה זו נעה בציר קצביה השנייה נתקלה בכוחות שריון סורים שהשמידו את השירה מטווח קצר.

כך שתותחים אלה התחמושת ומוקפים טנקים סורים הנעים, סוללה א' ויתרה הגדוד מופנה לכוון הכנרת המפקדים עולים מדי פעם לשורות תצפית במגמה לבחון כיון תנועה שימנע היתקלות עם כוחות הסורים .

בשעת אחר הצהרים של יום א' מגיע הכוח לחוף הכנרת בעמק החשיכה וללא שהייה להתארגנות מצטרף לראשוני יחידות המילואים המעפילות לרמה.

סוללה א' העולה במעלה גמלה בערבו של יום א' הינה יחידה התותחנים היחידה הפעילה בדרום הרמה מסתייעת לכוחות המילואים להדוף את הסורים, חיילי הסוללה שחלקם חודשים ספורים בצבא היו מודעים לגורלה של סוללת בועז ראו בעיניהם את קני הטנקים הסוריים מאימים עליהם ולמרות זאת היו נכונים לחזור אל הקרב.

והסוללה השלישית של האגד, סוללה ג' מצהרי יום הכיפורים המשיכה בפריסות בצירי צפון הרמה, להתחמק מגיעות תותחי האויב ולהצליח למנוע מהאויב להתיישב בחוצבינו, ביום א' אוק' כך חוצה סוללה ג' את הגבול למובלעת הסורים בעקבות כוחות צה"ל המעבירים את המלחמה לשמיו של האויב.

בשבוע השני של הקרבות מתאחד הגדוד ופורס במובלעת כאשר הכוח החל להקים את הסוללה "בועז" מחדש ואמנם מתקבצים ובאים שרידי הסוללה ויש הבורחים מבתי החולים ע"מ להצטרף לסוללה והגדוד המקבל את הפסקת האש במובלעת במבנה של 3 סוללות.

איבדנו במלחמת יום כיפור 21 מטובי בננו שלחמו
עם כוחות הקדמיים של שריון וגולני. 
- שעסקו במהלכה הקשה של הספקת התחמושת לעמדות

16- לוחמי סוללת "בועז".

מיד עם תום הקרבות התכנסנו חיילי ומפקדי הגדוד להוציא מסקנות ולהפיק לקחים, המלחמה עוד לא תמה ויש לתקן במהירות ליקויים שהתגלו במהלך הקרבות.

משפחות שכולות,אחים,חברים ומפקדים, קטונתי מלמצות ולהקיף כל פרקי הגבורה ולהציגם באורם הנכון.

ולחיילים היושבים כאן באולם, רוצה אני למקד עינכם ולבכם לא רק ללקחים הצבאיים העולים מפרקי הקרב המפוארים , כתותחנים דרוש בנוסף להפעלה מקצועיות מעולה לאומץ לב ,ליותר מכל גילויי עזרה הדדית בצוות ובסוללה לתושייה ויוזמה, רוח התנדבות ודבקות במשימה.

מעל הכול, 
 
 

ספרים/גליונות:
שם מספר
אגד 9222 עוצבת התקומה 614 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT