ספריית בית התותחן, תותחי נ.מ מול שריוניות מצריות, פון וייזל, זאב


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : תותחי נ.מ מול שריוניות מצריות
מספר פריט: 629
הערות: תותחי נ.מ. מול שריוניות מצריות
שבועות מספר לפני מבצע "יואב", תקף כוח צה"ל, בפיקודו של סגן אלוף (מיל.), שמואל גורדון, שמנה שני תותחי נ.מ., אשר שימשו כתותחי נ.ט., 14 שריוניות מצריות שעלו על (לא מובן) מאחז. היה זה סיום מוצלח של מבצע תותחני מובהק, שהחל בתחילת הלחימה בדרום. בפקודת יום, שהוקראה במסדרים חגיגיים, ביחידות חיל התותחנים – כתב מפקד גונדה (2 סוללות) "ש", ד"ר זאב פון וייזל ז"ל:
"אחרי 3 ימי הקרב הקשים, הביאה לנו המערכה על חירבת-מאחז נצחון מלא.
המפקדים המצריים פקדו לכבוש את משלטינו בכל מחיר. הם חידשו את הפקודה הזאת יום אחרי יום, והאזנו, עוד אתמול בצהריים, באלחוט לצעקתם: לכבוש את חירבת מאוזז – בכל מחיר. הם שלחו נגדנו צבא כביר, 4 אווירונים וכ-50 כלי רכב. נמשך שלושת הימים, הוצאו כ=20 כלי רכב מכלל שימוש על ידי פעולתכם, תותחני הגונדה, ואת עשרות ההרוגים שלהם לא הספיקו אפילו לספור. אתמול אחר הצהרים, הפסיקו המצרים את הקרב, אחרי המפלה הכבדה ביותר שנחלו בלחימתם על הנגב שלנו".
וכך מתאר ד"ר זאב פון וייזל ז"ל, את הקרב: "חלקכם בנצחון הזה, תותחני הגונדה, היה גדול ומכריע. בשמחת לב אני מודה לכל הקצינים, הסמלים, התותחנים, הנהגים והקשרים יגבור פעולתכם הנאמנה והטובה. אש סוללה ה'. בפיקודו של שפק, הייתה מהירה, מוינילה ומדויקת. פעולת סוללה ג' תחת מפקדה = דידי, אפשרה לא רק את הגנת המשלט מאז ביום הראשון, כי אם את כיבושו הסופי, בערב. בשביעות רצון רבה, הנני מודה לפלגה נגד טנקים, בפיקודו של שמואל גורדון, סמל פשביין, הנהג שטלצר דוד וכל אנשי הצוות של פישביין אשר הפגינו ביום השלישי של הקרב, שתותחינו מיועדים לא רק להגנה, אלא גם להתקפה. בהכרה נכונה של המצב הטקטי ושל תנאי השטח, שלח גורדון את תותחו של פישביין 7 פעמים! להתקפה על משורייני האוייב ובוכל 7 הפעמים סילק הצוות המצויין הזה משוריין או נושא בון – אחד אחרי השני. באם נמצאים היום 3 כלי רכב של האוייב בידינו, לכם תותחני הגונדה, ובעיקר לכם תותחני הנ.ט., שייכת הזכות".

ד"ר זאב – פון וייזל מ.מ. מפקדה גונדה "ש"
גורדון היה ברוחמה לא היה בשדה הקרב נתן לי לחתום כי לדבריו כך נהוג


 
סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT