ספריית בית התותחן, עוצבת עמוד האש במלחמת שלום הגליל,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : עוצבת עמוד האש במלחמת שלום הגליל
מספר פריט: 633
מקום הוצאה: זכרון יעקב מוציא לאור: מרכז מידע למורשת חת"ם בית התותחןשנת הוצאה: -,-
  סיווג הפריט: מאמר, מאמר   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון
הערות: עוצבת עמוד האש במבצע
חיל התותחנים רשם במלחמת של"ג פרק מרשים בתולדותיו. התותחנים ובראשם א.א.215 התייצבו ראשונים למערכה.
העוצבה כבר החלה את המערכה נגד המחבלים ב- 1981 במטחי ירי על בסיסי מחבלים ועל סמך הניסיון הזה הפעילו שיטות מתוחכמות יותר במערכת של"ג. היו גם תחומים שבהם העוצבה נתקלה לראשונה במשך המלחמה - והתוצאות היו טובות מאוד. למשל : הלחימה בשטח הררי ובנוי, התנועה בשטח מבותר ובתוך צירים צרים וכו'.
במשך זמן רב לפני תחילת המבצע הייתה העוצבה, תחת פיקודו של אל"מ אליהו (אופו), פרוסה ברמה ובאצבע הגליל בפעילות מבצעית.

ביום ד', יום לפני ניסיון ההתנקשות בחיי השגריר ארגוב, ירד האגד מן הצפון והגדודים נפרסו בכל הארץ בתעסוקה מבצעית, באימונים ובהתארגנות. לא חלפו יומיים והאגד שוב עלה צפונה.
ביום ו' החל האגד בירי לשיתוק עמדות מחבלים בדרום לבנון. תחת האגד שולבו גם כוחות מהאגד הצפוני.
ביום א' החלו הכוחות בתנועה. המפקד הצטרף לאוגדה שלחמה בגזרה המרכזית שאחריו נע כוח "אייל", כוח החת"מ הראשון שנכנס ללבנון. האמצעים היו דלים כולל אמצעי האיכון אולם דיוק האש של "אייל" חיפה על חוסר התחמושת.
בערב יום א' הצטרף לכוח גד' "דרקון" ויחידות ארטילריה נוספות שביצעו ירי ישיר לעבר נבטיה.
יחידות המילואים התגייסו בעורף וכוח "רשף" הגיע לגזרה המערבית, שם פרס ופעל במסגרת נפרדת לאחר נחיתה מהים.

מספר מפקד האגד, אל"מ אליהו : "ביום א' בבוקר ראינו את הסקיי-הוק הישראלי נופל מול רמת נטביה. תחושת חוסר אונים העיקה. הטייס צנח הרחק מאתנו. ביצענו חומת אש סביבו, אולם הוא נאסף ע"י הכפריים. זה היה המעבר ממשחק חד צדדי למלחמה".

הצירים הארוכים וההתקדמות המהירה של הכוחות חייבו דילוגים ארוכים. הכוחות נסעו עשרות קילומטרים, עצרו, פרסו, ירו והמשיכו בתנועה.

מספר סגן מפקד האגד, סא"ל שמעון : "העוצבה הייתה בתנועה מתמדת והפקודות ניתנו תוך כדי תנועה. פריסת הכוחות הייתה סדירה ומהירה. לא הספקנו לתת פקודות לכוח והוא מיד מודיע למסתייע "מוכן" ויורה. השיטה הייתה תנועה - פריסה - ירי וחוזר חלילה והתוצאות ניכרו בשטח".

האגד גם פעל בשיתוף עם הכוחות האחרים - לדוגמא כוח "אייל" פעל לחילוץ עוצבת "כפיר" ממארב של קומנדו סורי בעין זחלתא, וכשהסתיים הקרב היה ברור שלכוח של "אייל" היה חלק נכבד בעצירת הכוחות הסוריים ובחילוץ "כפיר". 
ביום ג' נכנסו שיירות כוחות המילואים של האגד בדרכן צפונה בציר החוף. צידון לא הייתה מטוהרת לחלוטין וברח' הראשי נפתחה אש על השיירה. התגובה לא איחרה לבוא ומיד כל הכלים פתחו באש והתקפת האויב חוסלה.
למחרת הכוחות המשיכו בשליטתם על הצירים הארוכים והחסומים.
השבוע הראשון למלחמה היה שבוע הקרבות וההתקדמות צפונה. האגד נכנס עם כל יחידותיו לדרום לבנון ומשם המשיכו להרי השוף המגמה להגיע לכביש ביירות - דמשק. בהתקדמותם עברו בכפרים כמו ערב-סלים, נבטיה, נברח ועין זחלתא. החיילים נטלו חלק פעיל במלחמה, כתותחנים וכחיילי חי"ר לכל דבר.
השבוע השני נוצל לשיפור עמדות. לקראת השבת התקבלו הוראות חדשות: המשימה שהוטלה על האגד הייתה "לחתוך" את כביש ביירות -דמשק ובכך למנוע סיוע של הסורים לעיר ביירות.

מפקד האגד אמר בנושא : "הכמות, המאסיביות, היעילות וסוגי התחמושת של הארטילריה יצרו הרגשה שאפשר לתת לתותחנים משימות תקיפה".

הדבר בא לידי ביטוי בשבוע השלישי : לאוגדה ולאגד זה היה שבוע של לחימה קשה. באזור חמדון השתתפו יותר מעשרה כוחות ארטילריה בסיוע לחט' 500, לחט' גולני וליחידות חי"ר נוספות. השיטה הייתה העסקת מטרות ופינוי דרך לשריון ולחי"ר ע"י יצירת פרוזדור אש. הארטילריה של האגד המשיכה בירי גם לאחר סיום ההסתערות על מנת לאפשר לאוגדה מנוחה והתארגנות ולמנוע התארגנות של האויב. -
כאמור, כוחות האגד המשיכו לירות ביום ובלילה בקצב משתנה. תוך 2-3 דקות מרגע שנקראו לסייע - הנחיתו מטחים גדודיים מדויקים ובכך הביאו הקלה גדולה לכוחות החי"ר והשריון. מאוחר יותר אמרו שבויים סוריים בתחקיר, שמטחי הארטילריה הפחידו אותם יותר מכל.
מדברי מפקד האגד : "המלחמה הזו המחישה את שמו של האגד, אכן זה היה עמוד האש ההולך לפני המחנה - ממש עמוד אש,".

בלילה בין יום ה' ליום ו' התנהלה תקיפה אחרונה על אחת מגבעות עאליי. מפקד חט' גולני אמר אח"כ: "אחרי הארטילריה אין לי מה לחפש על הגבעה. כשארטילריה כל כך מסיבית מסייעת לך - האדמה רוקדת".

במלחמה זו, בפעם הראשונה, ראו התותחנים מול עיניהם את תוצאות הירי - לא כמו בכל קרב - לנגד עיניהם הונפו דגלים לבנים.
בשבוע השלישי למלחמה במבואות ביירות הפך הירי בכינון ישיר לשגרת יום. המחבלים התבצרו בבניינים רבי קומות ומשם צלפו וירו ללא הרף על כוחותינו. כוח "רשף" נשלח לפסגה השולטת על האזור ומשם טווח את התותחים אל המטרות. התותחים הוצבו כמעט בזווית אופקית ועל הכביש הסמוך התנהלה תנועת מכוניות. תוצאות פעולת הגד' היו מעולות. הירי המדויק ערער את ביטחונם של המחבלים, חלקם ברחו והאחרים הניפו דגלים לבנים.
על הלחימה בתוך העיר מספר מגד "רשף" : "אני לא יודע מאין שאבו החברה את האומץ לעמוד עם תומ"ת מול המטרות - חשופים בצריח, כמו שאומרים. אחרי הכול, כדור פשוט עלול היה לגרוס צרות צרורות. כדורים שרקו סביבנו, פצצות R.P.G חלפו מעל התומ"ת ואף מתחת לקנה... אבל כנראה שיש אלוהים בשמיים...".
לאחר ששככו הקרבות החלה תקופה של שהייה ממושכת בלבנון, תקופה של פעולות שיטור, אבטחה וכוננות ירי. בתק' זו החלו הפגיעות הראשונות בחיילים בירי ממארבים, פעולות חבלה או הפעלת מטעני צד.
הפגיעה הראשונה הייתה בסוף דצמבר, כאשר מטען חבלה הוצמד למשאית של "דרקון" שעמדה במצבור תחמושת ליד 11 משאיות אחרות. מן הפיצוץ נדחקה המשאית ואיימה לשלוח להבות לשאר המשאיות, לבסוף רק 2 משאיות התפוצצו.
באפריל נפצעו מהתפוצצות מכונית תופת 8 חיילים שיצאו לחופשה. כמה ימים אח"כ נפגעו 5 חיילים מהתפוצצות מטען צד ובהמשך הזמן נמשכו הפיגועים.
פעילות האגד לאחר הפסקת הלחימה הייתה מגוונת : פעילות חי"ר, ביטחון שוטף ופעילות ארטילרית. איישנו מוצב בשרשרת מוצבים שהיו בקו העימות, ביצענו סיורים לפתיחת צירים, ובנוסף לכך הייתה כוננות לירי ארטילרי - בעיקר לאזורים שבהם אותרו חדירות של מחבלים.


ספרים/גליונות:
שם מספר
אגד 215 עוצבת עמוד האש א' 630 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT