ספריית בית התותחן, אגד 282 עוצבת גולן,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: אגד 282 עוצבת גולן
מספר הכותר: 634
סיווג: תיק, תיק 
סוגה-ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון 
מפתח (Index): בחר
תקציר/הערות: "גולן"
שם העוצבה: "גולן"
מקור השם:
רמת הגולן, מיקומה הגיאוגרפי של העוצבה
מועד ההקמה:
עוצבת גולן תוכננה להיכנס למערך הכוחות הסדיר של צה"ל באפריל 1974. זמן קצר לפני פרוץ הקרבות במלחמת יום כיפור, הוקמה עוצבת התותחנים הסדירה של רמת הגולן.

רקע ומניעים להקמתה:
העוצבה תוכננה להקמת כעוצבת מילואים באוגדת האלוף דן-לנר בחודש אפריל 1974 אולם פריצת מלחמת יום כיפורים החישה את תהליכי ההקמה, עוצבה גובשה במהלך המלחמה ובקרבות ההתשה שלאחריה ב"מובלעת הסורית".
פעילות מבצעית ואירועים מיוחדים שהיה בהם חלק:
זמן קצר לפני פרוץ האש הוכפפו מסגרות התותחנים ברמת הגולן תחת פיקוד העוצבה והעניקו סיוע ארטילרי לכוחות השריון והחי"ר (אוגדת הבזלת) שניסו לבלום את פריצת השריון הסורי.
בסך הכול מנה הכוח הארטילרי של צה"ל ברמת הגולן, עם פרוץ המלחמה, 11 סוללות שונות לעומת 153- סוריות
העוצבה נבנתה וגיבשה את דפוסי הלחימה שלה תוך כדי לחימה. במהלך הקרבות הצטרפו אליה גדודי תותחנים שונים בגזרות בהן פעלה העוצבה. במהלך קרבות הבלימה, ביממה הראשונה ללחימה, כותרו שתי סוללות חת"מ (סוללה ב' של גדוד "נמר" וסוללה מביסל"ת ) בידי כוחות סוריים עדיפים במספר. לוחמי סוללות אלו סבלו פגיעות קשות ונאלצו לסגת לעבר קווי כוחותינו, תוך חשיפה מסוכנת לאויב. בנס הסתיים המסע החילוץ בשלום, אך מחיר ששולם היה כבד שתי הסוללות חדלו, למעשה ,לתפקד.
במהלך המלחמה סייעו סוללות "גולן" לחטיבה 7 בבלימת הפריצה הסורית בגזרה הצפונית של רמת הגולן ("עמק הבכא"). בהמשך, היו יחידות העוצבה משולבות (ביחד עם כוחות המילואים שהגיעו לגולן עם עוצבת נוספות) במאמץ ההבקעה של צה"ל לתוך סוריה, ששיאו מבחינת חת"מ היה הירי ב"רומח" לעבר פאתי דמשק. ביממה האחרונה של המלחמה העניקה העוצבה סיוע ארטילרי צמוד ללוחמי חטיבת "גולני" וחטיבת הצנחנים שכבשו את החרמון
לאחר מלחמת יום כיפורים
• לאחר המלחמה המשיכה העוצבה לשאת בעול הלחימה הקרבות ההתשה הארוכים עם הסורים.
מבצע ליטני
• מבצע שנערך בחודש מרץ 1978 השתתפו גם יחידות העוצבה שהצטרפו לכוחות. שחדרו לדרום לבנון. היה זה מפגשם האשון של לוחמי "גולן" עם לבנון ובעיות הלחימה המיוחדות שבה, כגון קשיי עבירות בצירים צרים ומפותלים או הבעיה המוסרית המתעוררת נוכח הצורך להלחם באוויר הממוקם בתוך אוכלוסיה אזרחית העוצבה סייעה לכוחות צה"ל לבנון. ואף נעשה ירי בכינון ישיר לכיוון הבופור.
מבצע של"ג
• בשנת 1982 עם פרוץ מבצע שלום הגליל, החלו תותחי צה"ל להפגיז. עמדת הפיקוד של עוצבת גולן פעלה מכפר הסמוך לדאמור, דרומית לבירות. תותחי העוצבה ירו פגזים ללא הפסקה, פעמיים גם בכינון ישיר. הרמטכ"ל אז רפאל איתן, אמר: "מלחמה הזאת אף אחד לא זז בלי תותחנים" התותחנים השתלבו בכוח המסתער בכל הגזרות במלחמה את איבד חת"מ 18 חיילים ומפקדים.
דין וחשבון
• בשנת 1993 הייתה עוצבה השחקן הראשי, כל גדודי העוצבה השתתפו וזכו לשבחים רבים על ביצועיהם.
מערכת "מנתץ"
• בשנת 1994 הוכנסה לחיל מערכת ה"מנתץ"- דרך גדוד ה"רעם" השייך לעוצבה.
ענבי זעם
• בשנת 1996 לקחה העוצבה חלק פעיל במבצע "ענבי זעם". במבצע זה נורו אלפי פגזים לעשרות מטרות. במבצע הופעל ירי לטובת חילוץ כוח בסמוך לכפר- כנא כתוצאה מירי זה נהרגו כ 100 אזרחים.
בסיום המבצע נחתמו "הסכמות" "ענבי זעם" בין ישראל לבין החיזבאללה.
היציאה מלבנון
• בשנת 2000 השתתפו כוחות העוצבה ("שפיפון", "קרן" ומפקדת הסגן ביציאה מלבנון. תוך ירי ללא הרף ומתן חיפוי לכוחות היוצאים מלבנון.
 
כותרים נוספים המשוייכים לכותר זה
סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT