ספריית בית התותחן, תולדות עוצבת עמוד האש,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : תולדות עוצבת עמוד האש
מספר פריט: 653
שנת הוצאה: -,-
  סיווג הפריט: מאמר, מאמר   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון
הערות: תולדות עוצבת "עמוד האש"

הקמה
א.א 215 קם זמן קצר לפני מבצע קדש (בין 3-6 חודשים) כמפקדה ארט' במפקדת גייסות השריון.
בראש המפקדה הארט' (היא האגד) עמד סא"ל בני גרין. כקצין אגמ' נתמנה רס"ן יצחק יסון.
האגד,כפי שתוכנו על הנייר, כלל אז 3 גד': גד' סדיר אחד- הוא גדוד 404, ו2 גד' מילואים 825 ו 858. כמו לכל גד' הארט' בצה"ל היו גם לגדודים אלה תותחים נגררים במקרה זה של 25 לטר' (המפקדה חציה סדירה וחציה במילואים).
כשהוקם האגד עברו גד' אלה בכפיפות מנהלתית אליו, אולם לא נערך כל אימון במסגרת אגד, והגד' לא הרגישו את מלא כבדה של המפק' מעליהם.
חשוב לציין- האגד הוקם במסגרת גי"ש במטרה להיות האגד הראשון בצה"ל שיקלוט תותחים מתנייעים ואכן ארבעה תותחים כאלה תותחים מתנייעים מאג MOC-105 מ"צ, הגיעו מצרפת ונמסרו לגד' הסדיר של האגד-404. היה זה כ-3 שבועות לפני מבצע קדש.
מארבעת התותחים החדשים הקימו סוללה, ובראשה הועמד א'- סרן אייסיק ויינשטין.
מאחר והתותחים הגיעו מצרפת ללא ספרי הדרכה ולא מדריכים, לא ידעו בארץ איך להפעיל אותם, והחלו ללמוד את הדוקטרינה החדשה ותורת המתנ"ס.
בתחילתו של התהליך החל מבצע סיני.
מבצע סיני(קדש): נערך ביזמתו של צה"ל תוך שת"פ עם בריטניה וצרפת, בעקבות חציית הקווים האדומים שהציבה לעצמה ישראל (קאזוסבלי) ע"י מצרים [1) סגירת מיצרי טיראן,2)ברית בין ערבים, 3)ריכוז צבאות בסיני,4) כניסת כוחות ממדינות ערביות,5) המשכתן של פיגועי הפדאיון}. תכנון המבצע נשמר בסודי סודות , ושותפו בו שותפי סוד מעטים. מהאגד שותף הסוד רק המפקד כך עול התכנון נפל עליו. מאוחר יותר הוכנס בסוד גם קצין האג"ם.
המבצע היא אמור להתחיל ב28 באוק' 1956 ובראשותו היה אמור ליצור את הרושם שהיא פעולת תגמול גדולה ותו לא.
גדודי האגד והשלמות המיל' למפקדתו, התגייסו בין ה25-28 באוק'. לצרך המבצע הוספו לאגד גדודים נוספים על גדודיו האורגניים, כך שכעת היו תחת פיקודו הגד' שלהלן:
1)גד' 825 של 25 לטר'- גד' אורגני. מפקדו –יהושוע שלביץ.
2) גד' 858 של 25 לטר'- גדוד אורגני ומפקדו- יהושוע ברמן
3) גד' 872 של 155 מ"מ –ת.פ מפקדו –מני לייבס.
4) גד' 898 של 75 מ"מ- ת.פ מפקדו - שמריה דומנט.
5) גד' 334 מרגמות 120 מ"מ. מפקדו-צבי גרינוולד.
גדוד 404 נלקח מן האגד, והועבר כסיוע ישיר לחט' הצנחנים שלחמה במתלה. מג"ד שמוליק גורד .
6) הסוללה שמתנועת של 404 בפיקוד ויינשטין נשארה ת"פ האגד.
וכמובן- בפיתוח תורת המתנייע.
בשלב זה היה לאגד גד' אורגני אחד-404. על גד' זה נפל "הנטל" של פיתוח תורת המתנייע. הגד' ראה בכך זכות גדולה. כל גדודי המילואים של חת"מ הוכפפו ת"פ האגד בזה אחרי זה לצרכי אימונים, ואומנו ע"י גד' 404. אם התומתים MOC החליפו בתותחי שדה 105 מ"מ, מורכבים על טנק שרמן.
ב1961 הגיע לאגד מפקדו הרביעי יצחק יכין. כשמונה חודשים לאחר שקיבל את התפקיד החליט יחד עם מפקד גייסות השריון- האלוף דוד אלעזר, להכין תרגיל גדול בו יראו כיצד יכולה ארט' לסייע לשריון.
התרגיל, תרגיל חשף, נערך על בסיס תכנית שהכין הגייס בסיוע מקתמ"ר. התרגיל פתח במצפה רמון והבקעתו הייתה לכוון צפון מערב.
בתרגיל תקפו הכוחות בלילה מערכת מבוצרת של האויב, ולאחר מכן ניצלו את ההצלחה ורדפו אחרי כוחות ה"אויב".
מתרגיל זה, שהיה נק' מפנה נק' מפנה חשובה ביותר בתולדות חת"מ,הופקו מספר לקחים:
1) אם רוצים א.א טוב בשריון – הוא צריך להיות מתנייע.
2) אם רוצים א.א טוב בשריון- הוא צריך להיות מורכב מסוג אחד של תותחים.
3)הארט' צריכה להיות חלק אורגני של השריון, ולא כח נספח שבא במקרה.
(נוסף לכך הגיעו למסקנה שיש 3 שיטות ירי ארט' עיקריות: 1)כינון ישיר
2)כינון חצי עקיף
3) כינון עקיף
4) בשלב ניצול ההצלחה והרדיפה יש לשלוח גד' ארטי' בעקבות חוד החנית של החט' הרודפת.
5) בתרגיל למדו כיצד לטווח ביתר מהירות לפי תותחי ציר.
למרות שלקחיו היו חשובים, לא שינה התרגיל את תורת הלחימה בחיל, ואף יצר במפק' קתמ"ר שבגייס מקימים חת"מ פרטי: רושם שהוביל לסכסוכים בין האגד ומפקדת קתמ"ר.
יצחק יכין עזב את האגד ב1964 ובמקומו נתמנה כמפקד סא"ל צבי נשר.
בתקופה זו השתתף האגד בתרגילים רבים- גדודיים וחטיבתיים שנערכו במסגרת גי"ש.
נוסף על התרגילים השתתף האגד בפעילות בט"ש ומבצעים למיניהם, במיוחד בגזרה הסורית, על רקע ניסיונות הטיית ירדן ע"י הסורים.
ביום העצמאות 1967 , נקראו מפקד האגד ואנשי צבא אחרים לשוב למפקדותיהם מאותו רגע החלה למעשה תקופת ההמתנה שקדמה למלחמת ששת הימים.
בזמן שמפק' האגד מתכננת כיצד לסייע לגי"ש שלצרכי המלחמה הפכה להיות אוג' 84 (מפקדת האלוף טל). החלו גדודי המילואים להתגייס.והגדודים הסדירים- להתארגן ( כולם באזור מבטחים כרם שלום לצרכי המלחמה הוכפפו לאגד ארבעה גדודים:
1) גד' 829- MOC 105 מ"מ מפקדו –מיכאל כרמלי.
2) ג' 647 MOC- 105 מ"מ מפקדו – ארוס זינגר.
3) גד' 403- 155 מ"מ –מפקדו- עמיקם רייכמן.
4)גנמ' 208 מ"מ מפקדו- חדרוני שמואל.
נוסף לכך סיוע לאגד איכון 414.
גד' 404 לא נלחם במלחמה זו במסגרת האגד.
האגד היה אמור לסייע לחט' שלחמו במסגרת האוג' -חט' הצנחנים 35, ושתי חט' שריון: 7 ו60.
לפי התכנון הייתה האוג' צריכה לכבוש את מערך חן יונס,רפיח,צמת רפיח, ולהתקדם לאל-עריש. כשלב ראשוני היה צריך להתגבר על ארט' האויב הרבה שהייתה פזורה בשטח. תפקיד זה היה מוטל על האגד, שהיה אמור לחסל את סוללות האויב באש נ"ס, ולהיעזר בח"א.ב-6 ביוני קודמו גד' האגד לטווח האש ארט' האוייב כדי שיוכלו לתת אש נ"ס יעילה וכדי שיהיה להם טווח יעיל לרפיח. הסיכון שלקח על עצמו מפקד האגד בשלב זה הוא סיכון מחושב, שהתגלה אח"כ כמוצלח. רפיח נכבשה וכוחות האוג' החלו לנוע.
חט' 7 הובילה את הכח.שיח' גבעית אל ג'ראדי ואל עריש נכבשו, ואז התפצלה האוג' לשני צירים:
1)ציר החוף אל עריש על הכביש.
2)ציר עמוק יותר אל עריש דרך החולות.
בציר החוף עד אל עריש הובילה חט' 7. הסיירת של חט' 7שנעה ראשונה נעו גדודי הארט'. הם סייעו ביעילות בכל הקרבות.האוג' כבשה את מוצבי ביר לכפן,ואח"כ המשיכה לגבול לבנון. אז קיבלה חט' 60 את ההובלה, והובילה לעבר ביר גפגפה. האגד סייע בכיבוש מחנות ביר גפגפה. באותו לילה, שבין 6-8 ביוני, הותקף גדוד של חט' 60 ע"י כח טנקים מצרים. האלט' שהופעלה לטובתו היא שהצילה את הגד' מהשמדה גמורה. ליד ביר גפגפה נכנס טנק מצרי לשירה של 403 והושמד.
חט' 7 שוב קיבלה את הפיקוד והובילה משם ועד לתעלה. כל הדרך ניהל האגד קרבות קנים גם בדרך לתעלה פוצל האגד בשני צירים: 1)ציר צפוני (כביש לקנטרה)- כח גרניט עם גד' 640.
2) ציר מרכזי כביש לאסמאילייה –חט'7 ו60 נעו איתם גד' 403 ו829.
הגד' הגיעו לתעלה ובכך למעשה נסתיימה עבורם המלחמה. היו עוד אי אלו הפגזות לכיוון הגדה המערבית, אך הללו נפסקו במהרה תוך זמן קצר שוחררו גדודי המילואים.
לקחים:
1)יש לפרוס ארטי' קדימה ככל האפשר.
2)יש לאמן חיל חתמ' באימוני חי"ר
3)יש לשנות מבני מח' אפסנאות במפק' פיקוד ואגד.
זמן קצר אחרי המלח' עזב דבי נשר את האגד, ובמקומו מונה נתי שרוני. גד' 404 עדיין היה באגד. בתקופה זו החלה מלחמת ההתשה מלחמה שהייתה קשה במיוחד לגד' החת"מ שנשאו ברוב העול. גדוד 404 השתתף בסבב הגד' הסדירים לתעלה, וגד' המילואים השתתפו בסבב מילואים.
הייתה זו תקופה קשה במיוחד.
חודשים מס' אחרי הוקם א. 209 וגד' 404 עזב את האגד.
גם נתי שרוני עזב, וכמפקד אגד התמנה עתה דני אבידור . בתקופה זו הוכפפו לאגד שני גד' מילואים אורגניים גד' 341 וגד' 435.הי זו תקופה של שגרה,בהעבר גד' 341 הוסבה ל"רועם" והיה גדוד המילואים הרועם הראשון בצה"ל.
בתחילת אוק' 73' הגיע לאגד מפקד חדש חיים גרניט. שבוע אחר כך פרצה במפתיע מלחמת יום הכיפורים. הגד' גוייס בגיוס פתע ביום שבת ב6 באוק' כשהפעם כפופים לאגד הגד' הבאים:
1) 341 גד' רועם 155 מ"מ מפקד רן קידר.
2) 435 155 מ"מ מפקד אמנון אופק.
3) 857 מכמת 160 מ"מ מגד דודו ברחי.
4)340- מרגמות 120 מ"מ מגד יענקלה ברזני.
5) גד' נוסף 120 מ"מ
בעיות:- ימחים לא שלמים ותותחים מפוזרים בכל הארץ גד' לא ירדו שלמים (9 קנים).
- ניתנה עדיפות להובלת טנקים על המובילים ולכן התומתים ירדו על שרשראות מקסטינה.
- כולם נתקעו בדרך.
הגד' הגיעו לסיני ביום א'-ב'
האגד תוכנן לסייע לאוג' 162 של גיסות השריון, תחת פיקודו של האלוף ברן. החטיבות שהיו שייכות לאוג' ולהן סייע האגד: חט' 500 וחט' 217. גד' האגד פרסו בציר ספונטני ונלחמו על המוצב "הברגה".
האגד ירה הרבה מאוד (5000 פגזים ליום) בסיוע לחט' השריון.
משהוחלט שצה"ל יחצה את התעלה, נקבע כי אוג' 162 תחצה ראשונה ועמה האגד.
ב-18 באוק' עברו גדודי האגד את תעלת סואץ. חלק מן הגדודים נשארו בסיני, נפרסו לאורך התעלה, וסייעו לכוחותינו במצריים. בפני הגדודים שצלחו הייתה משימה עיקרית והיא חיסול בסיס טילים במצרים, כדי לאפשר את פעולת חיל האוויר.בינתיים צורפו לאגד גד' ארטילריים נוספים מאגדים אחרים. במצרים קיבל האגד דרישות אש מכל כיוון ועשה ככל שביכולתו לספק את הדרישות הללו. האגד ירה על צמתים חשובים כמו צמת "צח" ו"ערל". בשלב מסויים דילג האגד לאזור ג'בל גניפה כדי שיוכל לסייע גם לכוחות במצריים וגם לכוחות שצולחים את הסואץ.
ב24-25 אוק' נערכו הקרבות הגדולים לכיבוש העיר סואץ. האגד סייע בקרבות אלה והוא שאפשר אש חילוץ לכוחותינו הלכודים בעיר.
במצרים ירה האגד הרבה מאד פצצות תאורה.
לקחים:1) שוב ראו את הצרך בסוג תותחים אחדלאגד.
2) למדו כיצד לספק אש לחט' שונות בגזרות שונות בו זמנית.
3) הפיקו לקחים לגבי דחיפת ציוד, תחמושת וכיוב'.
לסיכום ניתן לומר, כי האגד פעל במלחמה זו בצורה מוצלחת ביותר. אחרי המלחמה נשארו גד' האגד במצרים וסיני כ5 חדשים. לאחר חתימת הסכמים השתחררו גדוד המילואים.
אחרי יום התחלף חיים גרניט, ובמקומו מונה מיכאל כרמלי.
אחרי המלחמה היה צורך לארגן את הציוד, לתקן את הכלים ולסדר מחדש את מחסני החירום. אזור סיני חול ל2 גזרות, ואוג' 162 קבלה אחריות על הגזרה הדרומית. האגד כחלק מהאוגדה ירד לסיני והתיישב בביר תמצד. באותה עת הפכה מפקדת האגד להיות מפק' סדירה. כמו כן הוכפף לאגד גד' סדיר אחד הוא גד' 402. הגד' ישב בצמת המתלה. תקופה זו אופינה בבטשי"ם רגילים לגד' המילואים ובחיים שגרתיים ל402. ב75' החליף ברוך קורות את כרמל.
גד' 402 עזב את האגד, והאגד חזר להיות אגד מילואים עם מפק' שחציה בסדיר וחציה במילואים.
היו לו 5 גד' מילואים:1) 8141 מגד רן קודר
2) 8146 מגד שיח
3) 531 מגד גיניס
4) 7042 מגד אלי הנרביץ
5) גד' נוסף
האגד היה אמור להיות מורכב מסוג אחד של תותחים- מרועם, אך לא כל הגד' היו כאלה. במהלך תקופת כהונתו של קורות עברו כל גדודי האגד הסבה לרועם, ונערך אימון אגד מקיף בו בפעם הראשונה התאמן אגד בן 60 קנים  זהים. ב76 הוחלף קורות על ידי סמיקו. גד' המילואים הנוסף עזב את האגד. ונותרו בו 4 תותחים. גד' 402 חזר לכפיפות האגד.
בתקופה זו עשה האגד הסבה מרועם לתותחי M109 רוכב. תקופה זו אופיינה בתרגילים ובט"שים רבים. 78'- אריה שחם מחליף את סמוקו. זו הייתה תקופה המסע או מתן לשלום. בתקופה זו השתדל צה"ל להיות כמה שיותר חזק ליתר בטחון. בסוף 79' נחתם הסכם השלום עם מצרים, והחלה ההתארגנות לפינוי סיני.
בשלב זה גד' 402 נפרד מהאד לתקופה קצרה. כשהאג פינה את סיני, התחלף המפקד ודוד אורון תפס פיקוד והאגד דילג לבקעיה, וקיבל את המבנה שאנו מכירים היום גד'- 402,403,55 ושני גדודי המילואים 531 ו8146.
זמן קצר אח"כ דילגו גד' לצפון וישבו בכוננות על הגבול. ב-81 נתמנה אופו למפקד האגד.ב82 החלה מלחמת שלום הגליל. גדוד 403 55 ושני גדודי מילואים נכנסו עם אוג' 162 לציר המרכזי של לבנון בואכה כביש בורות דמשק בשבוע הראשון הגיעה האוג' עד עין זחלתא שם עצרה אותה הפסקת האש. גד' 403 חולף את 500 מעין זחלתא. אחרי הפסקת האש המשיכה האוג' להתקדם לכיוון הכביש והגיע לציר מנצוריה

ספרים/גליונות:
שם מספר
אגד 215 עוצבת עמוד האש ב' 4328 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT