ספריית בית התותחן, חיל התותחנים במבצע "חורב", שפיר, צבי


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות

כותר: חיל התותחנים במבצע "חורב"

מספר הכותר: 656
סיווג: חוברת / תדפיס 
סוגה-ג'אנר: צבא ובטחון 
מספר עמודים: 22
מפתח (Index): בחר
תקציר/הערות: חיל התותחנים במבצע "חורב
במצע (2) למבצע "ע" שפורסם/עי" אג"ם/מטכ"ל ב- נובמבר 1948 הוגדרה מגמת המבצע " מיגור והשמדת כוח האויב המצרי הפולש ,והבטחת האזור הדרומי המרכזי של המדינה". בפקודת ההתראה של החזית מה- 15 לדצמבר 1948 הוגדרה מטרת המבצע "מיגור הצבא המצרי בא"י.
ברקע למבצע עמדו שקולים מדיניים ( דיוני עצרת האו"מ וסכנת הגשמת תכנית ברנדוט , חתימת הסכם הפסקת אש בין ישראל לירדן, הקרע בליגה הערבית. שיקולים כלכליים ( גידול בהוצאות החזקת צבא המילואים הגדול, ומימון הרכש). שיקולים צבאיים ( הצלחות מבצעי "יואב" פתיחת הדרך לנגב, "אסף" טיהור הנגב.המערבי, "לוט" כיבוש אזור סדום, "חיסול" כיבוש משטרת עיראק-סווידן) צירוף הנסיבות אפשרו את חידוש היוזמה הצבאית במגמה ; להכריח את המצרים למשא-ומתן על שלום, לחסל את כיס פלוג'ה, לכבוש את הנגב וליצור תנאים לכיבוש "אילת".
הכוחות המצריים- היו מאורגנים במסגרת של דיביזיה , שמנתה 4 בריגאדות (חטיבות) רגלים, בריגאדת שריון כוחות חי"ר סעודיים וסודניים ותותחנים בהרכב10 גדודי חי"ר סדירים, 9 גדודי חי"ר מילואים, גדוד שריוניות "המבר", גדוד טנקים קלים "לוקסט" (כ- 40 טנקים) , גדוד חי"ר סעודי, 4 פלוגות חי"ר סודניות , גדוד תותחי שדה 25 ליט' ( 24 קנים) , גונדת תותחי 18 ליט', גונדת תותחי הוביצר "3.6 . הכוחות היו מאורגנים בארבע גזרות חטיבתיות. מפקדת חטיבה 9 - בכיס פלוג'ה בהרכב ,שני גדודי חי"ר, לוחמים מקומיים , יחידת שריוניות ויחידת תותחים.
מפקדת החטיבה השניה- פיקדה על הזרוע המזרחית מעוג'ה אל-חפיר עד הצפון לביר-עסלוג', והיו בה שלושה גדודי חי"ר עם שתי מחלקות משורינים וארטילריה מועטה, שהיו פרוסים ב- 18 משלטים. החטיבה השלישית- שלטה על הכוחות שהיו ערוכים מצפון לעזה ועד רפית , והחטיבה הרביעית- שלטה על הכוחות שבין עוג'ה לרפית. חיל-האוויר המצרי במרחב "חורב" כלל, 2 טייסות-קרב "ספיטפייר", 2 טייסות-קרב "פיאט", 1 טייסת מפציצים "סטרלינג" ו 2 טייסות-תובלה.

כוחות חזית הדרום כללו- את חטיבה 1 (גולני ) בפיקודו של נחום גולן, ובהרכב שני גדודי חי"ר 12 ו- 13 וגדוד פשיטה ממוכן 19. את חטיבה 8 - (המשוריינת) בפיקודו של יצחק שדה, ובהרכב גדוד טנקים 82 , גדוד פשיטה ממוכן 89 וגדוד סיוע 88. את חטיבה 10 - (הראול , בפיקודו של יוסף טבנקין, ובהרכב גדוד חי"ר 4, 5 ו- 10 (גדוד סיור מוקטן). את חטיבה 12 - (הנגב, בפיקודו של נחום שריג, ובהרכב גדודי חי"ר 7,8, גדוד פשיטה ממוכן 9 ופלוגת "הקומנדו הצרפתי" (שסופח לגדוד 7). את חטיבה 3 - (אלכסנדרוני)בפיקודו של בנציון זיו, ובהרכב של שני גדודי חי"ר 33 - ו- 35 (נועדה לפעול עד כיס פלוג'ה ת"פ ישיר של המטכ"ל, כוחות ממחוזות השפלה והנגב, 300 מגויסי עתודת מילואים. גדוד תותחי שדה 402 , מתוגבר בגונדת "איילון" מגדוד 403, בפיקודו של אפריים שורר, 3 סוללות מרגמות (3 מרג' בכול סוללה) מגדוד מרגמות 181 , גונדת נ"ט בהרכב 5 סוללות תותחים 6ליט' , 2 ליט', 20 מ"מ, (אחת מנויידת על זחלמי"ם) וסוללת תותחים נגד-מטוסים,
תכנית המבצע" התכנית של חזית הדרום להשגת היעדים האופרטיביים דמתה בעקרונותיה לזו של מבצע "יואב", הימנעות מהתקפה על מוצבים ומתחמים מבוצרים, חתירה להשתלטות על יעדים בעומק מכוון בלתי צפוי, כדי לשבש את היערכות הצבא המצרי, ולעורר חשש של ניתוק או כיתור ולכפות נסיגה בלתי מסודרת, ריתוק תגבורות וכוח השריון לגזרה המערבית, יצירת רושם של המאמץ העיקרי הצה"לי בגזרה המערבית.
כותרים נוספים המשוייכים לכותר זה
סוג
ע"י
תאריך
משקל