ספריית בית התותחן, הגדוד חולץ בזכות קבלני האש, יחיאב . איילת


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
שם כותר של המאמר : הגדוד חולץ בזכות קבלני האש
מספר פריט: 100054
מוציא לאור: מרכז מידע למורשת חיל התותחנים- בית התותחןשנת הוצאה: -,-
  סיווג הפריט: מאמר   סוגה - ג'אנר: צבא ובטחון
הערות:

קבלני האש הראשיים עבדו "נון סטופ"ראיינתי אותו מיד אחרי מלחמת ההתשה את אל"מ יענקלה. אז הוא היה סא"ל וכבר אז הלבינו שערותיו. גם הפעם לאחר ימי הלחימה המפרכים אין יענקלה שבע-רצון. קשה לו שלא להמשיך בריצה. שלא להמשיך ולהכות עוד ועוד במצרים הנסוגים.
את סיפורו של הכוח עליו פיקד יענקלה שמענו אתמול אי שם באפריקה בתוך קרון מגורים מוסווה כשכוסות תה מהביל על השולחן.
"יודע אתה, את הראיון הטוב ביותר עם הערכה נכונה תוכל לקבל לא ממני". כך פתח אל"מ יענקלה את דבריו. "עדיף שתראיין את מפקדי כוחות הטנקים והחי"ר.
את אל"מ דן, את אלוש, את אמנון, את איתן אריאל, הם יספרו לך על הארטילריה ועל עבודתה, על החיילים שלי אותם הם מכנים "אריות".
על חיילים שלא היו מנוסים באש פרט לכמה קצינים, על אנשים שבדקות הפכו לוחמים ותיקים, על מספר קטן של סוללות שהיו צריכות לעמוד באש תופת מול למעלה מ 200 סוללות אויב, ולסייע למעוזים ולטנקים בבלימת גלי המצרים המסתערים.
עד ליום ה 8/10 ירו חיילי הכוח למעלה מ20 אלף פגזים! החלק העיקרי ממשיך יענקלה בספרו על לחימת חייליו היה הסיוע בבלימת הצבא המצרי. כל הפגזים שירינו היו מבוקרים על ידי קציני תצפית קדמיים וע"י קציני טיווח שטיווחו והנחיתו את האש על מטרות בלבד.
על הקרבות עצמם בכל ימי הלחימה אין השעה כשרה לספר. די אם נציין כי כוח זה הוא שנלחם בציר ג'ידי מיתלה ציר עליו התנהלו בימים הראשונים עיקר הקרבות. הלחץ של המצרים היה חזק ביותר. הם דחפו עם כל מה שהיה להם, חיל רגלים, ארט', טילים עם הכל. ועל כן התותחים – אשר היו קבלני האש הראשיים עבדו נון סטופ ימים ולילות שעות על שעות.
קשה לכתוב מבלי לתאר את מהלך הקרב. מדוע איתן ה-סמח"ט הילל את התותחנים ואמר החברה האלה הם אריות – לא ידענו שהם כאלה. קשה לספר מבלי להיכנס לפרטים. מדוע אנשי צוות טנק שסחב פצועים מהקו עצר לפני סוללת תותחים. אנשיו ירדו מהטנק נגשו לסוללה ואמרו לתותחנים: "הייתם פנתרים, אתם בלתי רגילים". זהו הצל"ש הגבוה ביותר שקבלנו עד כה! שקיבלנו מחיילים שלנו שמצאו לנכון לעצור ולברך את התותחנים. מי שהתבלט כבר בימים הראשונים של הקרבות נוסף ללוחמי הסוללות הם אנשי הקישור הקדמי, קציני תצפית קדמיים וקציני סיוע אויר שגם אותי הפתיעו, ממשיך יענקלה בדבריו. הם הפתיעו אותי באומץ ליבם והידע המקצועי הרם שלהם. הם עמדו בקו הראשון עם הטנקים חשופים בזחל"מים ובנגמ"שים במדפים פתוחים תחת אש ארט' מצרית רצופה ביום ובלילה בלי הפסק ובלי מחליפים וכיוונו את האש אל הריכוזים המצריים. בנוסף עליהם יש לציין גם את אנשי המנהלה, את סרן מימון למשל, שהוא תופעת טבע מיוחדת במינה. הכוח הפעיל בימים הראשונים עשרות משאיות תחמושת לכל הגזרות. התחמושות יצאו בלי הגבלה וסרן מימון עמד בקצב. השיירות שלו נעו על פני כל הצירים והביאו את התחמושת בזמן ובמקום ליעדיהם. איני יודע איך הוא עשה זאת. תמיד זה הסתדר. לא היה מקרה שיחידה או סוללה לא ירתה מחמת חוסר תחמושת. תמיד היו: תחמושת, מים, מנות קרב, שמיכות, גם כיום הוא ממשיך בעובדתו זו.
קציני התצפית הקדמיים חדרו יחד עם הצנחנים לשטחי האויב מצד אחד ומצד שני חדרו לשטחים הכבושים ומשם הפעילו אש ארט' במשך כשבועיים. 6 קציני תצפית קדמיים נדרשו למשימות אלה ואני מוכרח לציין שגם המילה "אריות" אינה מספיקה לתאר את אותם עשרות מתנדבים שלחצו עלי ללא הפסק מאחר ורצו לחדור. הבחירה אותה הייתי צריך לבחור הייתה קשה מאחר וכל מי שלא יצא קיבל זאת כעונש.
עד הק"מ ה101 על כביש סואץ קהיר הגיעו כוחותינו. כיום ממוקמים על נקודת הגבול 2 אוהלים. אוהל ישראלי ואוהל מצרי. באוהלים אלה מתקיימות שיחות הפסקת האש, דיונים אודות אספקת מזון ותרופות לחיילי הארמיה המכותרת, שיחות על שחרור שבויים וכו'.
את הקרב על המקום הזה שהוא הגבול הנוכחי עתה משחזר לסיום אל"מ יענקלה:

ספרים/גליונות:
שם מספר
קרב סולטאן יעקב 625 חיפוש

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT