ספריית בית התותחן, משה דיין אבני דרך אוטוביוגרפיה, דיין, משה


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: משה דיין אבני דרך אוטוביוגרפיה
מספר הכותר: 98
מקום הוצאה: ירושליםמוציא לאור: עידניםמשנה (עברית): תשל"ז
משנה (לועזית): 1976
סיווג: ספר עיון 
סוגה-ג'אנר: צבא ובטחון 
מספר עמודים: 768
מפתח (Index): בחר
תקציר/הערות:חקלאי, לוחם, מפקד, מצביא ומדינאי. מגילת חיים עתירי המעש של משה דיין מסופרת בעטו. מאורעות מכריעים בחיי מדינת ישראל, אשר עמד במרכזם והטביע חותמו עליהם, נפרשים לעינינו בספר שנכתב בגוף ראשון.
נולד באם הקבוצות, דגניה, בימי מצוקה של מלחמת העולם הראשונה, וגדל בימי בראשית של המושב הראשון, נהלל. פרקי כיבוש העמק לעבודת האדמה. פרקי הגנה. יציאה "אל מחוץ לגדר", להגנה אקטיבית ולראשית חישול כוח צבאי סדיר עם וינגייט. ימי "חומה ומגדל" בחניתה הנצורה. ממאסר ממושך בכלא עכו, על נשיאת נשק מגן יהודי, להיחלצות, עם כוח חלוץ של בעלות הברית, לכיבוש סוריה בימי מלחמת העולם השניה. "רשת משה דיין" – מחתרת התנגדות והצלה, שמכינים אותה מחשש כיבוש נאצי בארץ-ישראל. עם ה"הגנה" במאבק עם השלטון הבריטי.
מלחמת הקוממיות. פשיטה נועזת שסופה כיבוש לוד. כיבוש כרתיה במבואות הנגב. ירושלים – נסיונות אחרונים לשפר את "הקו הירוק", שיחות עם עבדאללה מלך ירדן.
עיצוב דמותו של צה"ל – הודף אויב וקולט עולים. גיבוש תורת הלחימה וחישול הצבא לכלי לוחם בלי רתיעה.
פריצת טבעת החנק במבצע "קדש". זו הפעם הראשונה מקור ישראלי מהימן מגלה את תולדות המגעים עם צרפת ועם בריטניה ערב המבצע. נצחון מוחץ ואחריו מפח-נפש על כורח הנסיגה.
מסכת עשיה צבאית ומדינית ענפה בימי המלחמה, לפניה ולאחריה, מתגלה בתוך יומן אותנטי שרשמו המחבר ועוזריו בלשכת הרמטכ"ל.
משה דיין פונה לחיים הפוליטיים וחוזר אל החקלאות בתור שר החקלאות בממשלת בן-גוריון. אתגרים בביסוס עובד האדמה העברי והערבי ובסיוע לארצות מתפתחות. הקמת מוביל המים הארצי. החשדנות המפלגתית גוברת והשר מתפטר, אחר פרישתו של דוד בן-גוריון.
מלחמת ששת הימים. המחנק של ימי ההמתנה. לחץ הציבור מעמיד את משה דיין בראש מערכה מזהירה, שגולת הכותרת שלה – כיבוש מצרי אילת ושחרור ירושלים. מלחמת ההתשה, ימי רגיעה לאחריה ונסיונות להתקרב לשלום.
מלחמת יום הכיפורים. מהפתעה מרה – לנצחון גדול. הסכמים ראשונים על "הפרדת כוחות". בחירות והקמת ממשלה חדשה. התפטרות גולדה מאיר וממשלה חדשה בלי משה דיין.
כל הדברים האלה מסופרים מבפנים, מתוך העשיה, עם הפסקות מזומנות בשטף הסיפור, לשם הערכה וניתוח. גלריה של אישים, חברים לעשיה, ידידים ויריבים, לוחמים ומדינאים, אישי מדינות זרות – כולם עוברים לפני הקורא. מווינגייט עד מאיר הר-ציון, מן המלך עבדאללה ועד לגשש בדווי, מסלבין לויד ועד הנרי קיסינג'ר. ועל כולם – דמותו של דוד בן-גוריון, בהערכות, בסיפורי מעשים ובשיחות רבות, הנמסרות כלשונן.

סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT