ספריית בית התותחן, חיל התותחנים במלחמת יום הכיפורים,


עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: חיל התותחנים במלחמת יום הכיפורים
מספר הכותר: 9
מוציא לאור: מז"י. מקתמ"רמשנה (לועזית): 2004עד שנה (לועזית): 2004
סיווג: ספר עיון, ספר עיון 
סוגה-ג'אנר: צבא ובטחון, צבא ובטחון 
מפתח (Index): בחר
תקציר/הערות:

הקדמת קתמ"ר
מלחמת יום הכיפורים, הייתה אחת המלחמות הקשות בתולדות ישראל מאז הקמתה. המלחמה שפרצה בשתי החזיתות – בדרום ובצפון – הפתיעה את צה"ל ואת עם ישראל כולו. באחת נאלצנו להתגייס ולעמוד בפרץ מול צבאות מצרים וסוריה, שתקפו במלוא עוצמתם בחזית התעלה וברמת הגולן.
כוחות צה"ל הסדירים, המצומצמים, שהיו ערוכים בשתי החזיתות, נעו קדימה כדי לבלום את המתקפה המסיבית. יחידות חת"ם הסדירות, שתוגברו על-ידי סוללות תומ"תים M-50 מאולתרות מבה"ד 9, שהיו פרוסות לאורך הקו בצפון ובדרום, השתתפו אף הן בסיוע למאמצי הבלימה הנואשים של עוצבות צה"ל ושל המוצבים בקווים הקדמיים.
בשלב מאמץ הבלימה, כתוצאה מדרישות סיוע רבות וקריטיות, נאלצו יחידות האש לירות לעבר המטרות בקנים בודדים או בפלגות, ולעיתים באש לא מבוקרת או באש לא מחושבת. על ריכוזי אש גדודיים לא דיברו כלל.
בשלב הזה חיילי התותחנים ומפקדיהם, שפעלו תחת לחץ דרישות הסיוע, הפיקו מאות אחוזים מיכולתם ופעלו בכל מאודם כדי לסייע ללוחמי החי"ר והשריון בקווים.
יחידות המילואים, שהתגייסו במהירות, תיגברו בתוך 48-24 שעות את המערך הארטילרי בחזיתות, ותרמו אף הן למאמצי הבלימה.
בהמשך המלחמה פעלו יחידות החת"ם במסגרת אגדים ארטילריים, וסייעו לכוחות צה"ל במגננה ובמתקפה – אל גושן בחזית התעלה, ולעבר דמשק, בחזית הגולן.
חשוב לציין במיוחד את המערכים הלוגיסטיים, אשר ללא תמיכתם הרצופה ביחידות האש לא ניתן היה לסייע ברציפות ביום ובלילה: הספקת התחמושת, הדלק, המים, המזון, החלפים, ציוד ייעודי חת"ם; שירותי החימוש; הפינוי הרפואי; והשלישות. אנשי המערכים הללו, שאינם לוחמים, פעלו באומץ וללא ליאות כדי לספק לתותחנים הלוחמים את כל הדרוש למילוי משימותיהם.
הקובץ, חיל התותחנים במלחמת יום הכיפורים, הוא קובץ של עדויות, תחקירים, וכתבים, השופכים אור על פעילותו של החיל במלחמה. מעבר לסיכומי המלחמה נכללו בקובץ כתבים אישיים השופכים אור על הפעילות המופלאה של הלוחמים. לדוגמה, סיפורו של גדוד בה"ד 9 או יומנו של פרץ שחר. אין ספק בלבי שהקובץ חסר. חסרים בו פרקים, הקשורים למערך הקישור במלחמה, סיכומים של יחידות נוספות וקטעי חוויות אישיות שמצויים אצל רבים מאיתנו ב"בוידם". עם זאת, הקובץ מהווה בסיס ונקודת מוצא למחקר מקיף על החיל במלחמת יום הכיפורים, שייערך בעתיד הקרוב.
הקובץ נועד גם להנחיל לתותחני החיל כיום את מורשת הקרב ואת לקחי אותה מלחמה – בהם לקחים התקפים עד עצם ימינו אלה
דני כסיף תא"ל
קתמ"ר
מבוא
31 שנים חלפו מאז מלחמת יום הכיפורים ועדיין לא נחקרה השתתפותו של חיל התותחנים באותה מלחמה נוראה, ותרומתו ליכולת העמידה של כוחותינו במגננה ולהצלחתם במתקפה,
מרכיב האש בלחימה, ובמיוחד האש הארטילרית, בא לביטוי בעיקר בשלביה הראשונים של המלחמה - בשלבי הבלימה והמגננה. זאת, כאשר הכוחות הדלים שעמדו בפרץ בשתי החניתות, מול מתקפה מאסיבית ומפתיעה, דרשו אש לסיוע בכל מחיר. והתותחנים עשו זאת. כל היחידות הסדירות ויחידות המילואים שהצטרפו, ירו ללא הרף, בסוללות, בפלגות ובקנים בודדים - ביעילות, כשהם מפיקים מעצמם מאות אחוזים מעבר לסטנדרטים הידועים והמקובלים.
קובץ המקורות והכתבים אינו בא להחליף את המחקר היסודי שראוי לעשותו. הקובץ מלקט ומקבץ מסמכים, המהווים מקורות ראשוניים, ועדויות של מפקדים שהשתתפו בלחימה. חלקם הביעו את דברם בסיכומי המלחמה, חלקם ביומנים שנכתבו תוך כדי המלחמה, ואחרים שחקרו היבטים שונים והעלו על הכתב את דברם .
הקובץ, בעיקרו, נועד להניח תשתית ולהוות נקודת מוצא למחקר או מחקרים פרטניים על החיל במלחמת יום הכיפורים.
בקובץ שני חלקים: האחד עוסק בחזית הדרום; והאחר בחזית הצפון. בחלק הראשון ראוי לשים לב למחקרו המקיף של ישי רוטשילד, קצין חת"מ צעיר, שסיים לאחרונה את המכללה לפיקוד טקטי ומשרת כיום כמפקד סוללה באחת היחידות בצפון. העדות הנוספת, הייחודית, המובאת בחלק זה, היא יומנו של פרץ שחר, קע"ת בגדוד 402, שנכתב על ידו במהלך המלחמה על גבי חלקה האחורי של חוברת טופסי נתוני ירי. זאת מחמת המחסור בנייר ,
בחלק השני, העוסק בחזית הצפון, ראוי לתת את הדעת לכמה חיבורים וסיכומים : האחד, סיכום המלחמה של גדוד 334. הגדוד שהיה גדוד הקו הסדיר ואשר מנה שתי סוללות מכמ"ת 160 מ"מ וסוללת תומ"ת 4-50,, החל בלחימה מיד עם פתיחת 
המלחמה ולחם ברציפות עד סיומה השני הוא סיפורו של יוסי קורן, סטירה, המעלה את סיפורה של סוללה א' בגדוד 405 שכוח טנקים סורי פשט עליה והשמידה ; השלישי, הוא סיפורו של גדוד בה"ד 9 במלחמה, שנכתב על-ידי אל"מ בן-עמי כהן ז"ל.

מטבע הדברים, הקובץ הנוכחי אינו מקיף את כל החומר ואת כל היחידות והלוחמים. הקובץ נועד לעודד מפקדים וחיילים, שלקחו חלק במלחמה, לכתוב על אירועים, לקחים וחוויות שעברו עליהם במהלך המלחמה ואשר יש בהם כדי לתרום למורשת החיל ולתותחנים ממשיכי הדרך. כל אלה שיש בידם חומר כלשהו על המלחמה מוזמנים להעבירו לבית התותחן (לשוש קוברסקי או ישירות אליי, ואני מתחייב להמשיך בעריכה ובהוצאה של סדרת קבצים דומים ככל שיידרש.
צבי עופר  
שער ראשון-חזית הדרום
הארטילריה בחזית הדרום במלחמת יוה"כ - ישי רוטשילד                   יומנו      של   קע"ת    פרץ    שחר                                                           
 אגד ארטילרי 209  
  במלחמת      יוה"כ   יעקב  ארז                                   
אגד ארט' 215 במלחמת יוה"כ - חיים גרניט                                
גדוד  404 במלחמה שמואל מאיר                                                
סיכום המלחמה בחזית הדרום                                                      
שער שני -חזית הצפון
הארטילריה בחזית הצפון במלחמת יוה"כ 
- דני אשר                              
סקירת מת"פ צפון באג"ם/מבצעים - 
אברהם בר דוד                               
סיפורו של גדוד בה"ד 9 במלחמה - 
בן עמי כהן                                    
גדוד 334 במלחמת יוה"כ - 
אריה שחם (שוורץ)                                  
סטירה (גדוד 405 סוללה א') -
 יוסי קורן                                        
יומן מלחמה גדוד 405 - 
עדי שומן                                                
הירי על דמשק במלחמת יוה"כ - ישראל בר-לב                             
הארטילריה בסיוע לכיבוש החרמון - בן-עמי כהן                              


כותרים נוספים המשוייכים לכותר זה
סוג
ע"י
תאריך
משקל

האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT